Bratislava 6. septembra (TASR) - Kauza zneužívania eurofondov je podľa vicepremiérky pre európsku integráciu Márie Kadlečíkovej len "špičkou plávajúceho ľadovca, ktorá sa ukázala práve na Slovensku". V tomto prípade išlo "vyslovene o klientelizmus, konflikt záujmov, o ovplyvňovanie a najmä o netransparentnosť". Vzhľadom na neexistujúcu, prípadne zlikvidovanú dokumentáciu sa však "na 90 percent nedá nič dokázať", uviedla Kadlečíková dnes pred členmi zahraničného a integračného výboru Národnej rady SR.
Podľa vicepremiérky vyšetrovanie ukazuje, že jedna z firiem, blízka exriaditeľovi odboru zahraničnej pomoci Úradu vlády SR Ronaldovi Tóthovi, bola súčasťou konzorcií zahraničných firiem, ktoré získali viac projektov v rámci programu Phare na Slovensku. Ako pre TASR pripomenula, "definitívne schválenie projektov šlo cez Európsku komisiu".
Informácia o celom prípade je pre európskeho komisára Güntera Verheugena už pripravená, poznamenala Kadlečíková. Formou listu by ju mal premiér Mikuláš Dzurinda poslať v týchto dňoch. "Odpoveď posielame, nech Brusel zváži, čo bude doma robiť, pretože to nie je len o nás, ale treba si všimnúť aj ďalších. Slovenský prípad môže poučiť aj iné krajiny," povedala. Z kauzy podľa nej vyplýva takisto nevyhnutnosť zlepšiť úroveň slovenskej administratívy.
Príčiny problémov vznikli už v roku 1997, keď sa na Úrade vlády SR vytvárala organizačná štruktúra pre integračné záležitosti. Niektoré organizačné jednotky pritom ostali nezaradené do štatútu Úradu vlády a neboli vytvorené ani procedurálne postupy, uviedla Kadlečíková. "Neexistovali dokonca ani smernice, podľa ktorých sa programovali a využívali prostriedky Phare. Zavedená prax spočívala i v tom, že sa nepodávali správy zo služobných ciest."
Kauzu podľa jej slov spustil "rafinovaný" list manželky exriaditeľa odboru zahraničnej pomoci, pričom svoju rolu zohrali aj "rôzne mimovládky, ktoré si osobujú, že môžu hodnotiť zneužívanie finančných prostriedkov".
Vicepremiérka zdôraznila nepríjemný dôsledok kauzy v meškaní kontrahovania projektov na rok 1999. "Toľko sme sa hrali s týmito projektmi, resp. eurofondmi, že prídeme snáď o prostriedky, ktoré máme z EÚ."
Aféra okolo eurofondov vznikla v apríli tohto roku v súvislosti s podozrením zo zneužitia prostriedkov EÚ exriaditeľom odboru zahraničnej pomoci Úradu vlády. Kvôli kauze musel z postu vicepremiéra pre európsku integráciu odísť Pavol Hamžík a EK rozhodla viazať 10 percent prostriedkov z programu Phare pre Slovensko.
*hol na