tlačovej besede skonštatoval viceprezident KOZ Peter Gajdoš, jednotná sadza dane z príjmov sa neuplatňuje ani vo vyspelých štátoch. "Princíp daňovej spravodlivosti je za vyšší príjem vyššiu daň," skonštatoval. Odborári tiež podľa neho požadujú zachovanie rozdielnej sadzby dane z prevodu a prechodu nehnuteľností a tiež ponechanie dane z dedičstva a darovania. Dedičská daň by sa podľa Gajdoša mala dokonca opätovne zaviesť aj v prípade najbližších príbuzných, ktorí by boli od nej oslobodení len v prípade dedičstva do 4 mil. Sk.
"Na rokovaní som navrhol, aby sme poslali list všetkým vyspelým krajinám, aby aj oni zaviedli rovnú daň," povedal viceprezident KOZ. Na jeho slová zareagoval minister práce a sociálnych vecí Ľudovít Kaník. "Ak sa zavedie rovná daň, nepretečie veľa vody v Dunaji a rovnú daň zavedú aj ďalšie vyspelé krajiny," povedal. Podľa neho "niet väčšej spravodlivosti ako to, že každý bude zdanený rovnakou sadzbou dane". To však odborári odmietajú a požadujú zachovanie progresívneho spôsobu zdaňovania príjmov. "Nemôžeme trestať ľudí za to, že zarobia viac," dodal minister Kaník.
Zástupcovia zamestnávateľských zväzov navrhované zmeny v daňovom systéme podporili, k daňovej politike štátu však mali viaceré výhrady. "Nemôžu byť podniky, ktoré dane platia a podniky, ktoré majú desaťročnú daňovú výnimku," zdôraznil viceprezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR Jozef Kollár. Výhrady majú zamestnávatelia podľa neho aj k náhlym zmenám daňových zákonov počas roka, pričom spomenul nedávne zvýšenie spotrebných daní.
Odborári a zamestnávatelia na rozdiel od daňovej reformy spoločne podporili vládny návrh novely zákona o cenách. Novela zužuje spôsoby regulácie cien na úradné určenie cien formou maximálnych a pevných cien. Navrhovaný predpis už neuvažuje s minimálnymi cenami, ktoré Ministerstvo financií SR určovalo kvôli organizovaniu trhu s vybranými poľnohospodárskymi výrobkami.