ba dbať, aby pri parlamentných voľbách, voľbe riaditeľov a volieb členov Rady STV a Rozhlasovej rady nebola časová zhoda. Tá je totiž ohrozením nezávislosti verejnoprávnych médií. Uvádza sa to v stanovisku, ktoré Ministerstvu kultúry SR (MK SR) v súvislosti s tvorbou nových zákonov o STV a SRo poskytla Európska vysielacia únia - EBU (Europian Broadcasting Union), združujúca verejnoprávne médiá európskych krajín, vrátane STV a SRo.
MK preto v návrhu nových zákonov o STV a SRo navrhuje zmenu, podľa ktorej generálnych riaditeľov týchto médií majú voliť rady a nie poslanci NR SR, ako je to doposiaľ. Vedenie verejnoprávnej televízie a rozhlasu, ako ani Odborový zväz masmédií (OZM), však s touto zmenou kompetencie nesúhlasia. Sú presvedčení, že súčasný spôsob voľby riaditeľov v parlamente je vhodnejší, než voľba riaditeľa radou. MK na svojom návrhu trvá a do návrhu kreovania Rady STV a Rozhlasovej rady zaviedlo ešte aj rotáciu členov, ktorá má posilniť garanciu nezávislosti rád. Funkčné obdobia členov rady totiž navrhuje pozmeniť tak, že rada bude volená na šesťročné funkčné obdobie, pričom každé dva roky sa jedna tretina rady obmení. Generálni riaditelia STV a SRo by zároveň mali byť volení na päťročné funkčné obdobie.
Šéfka sekcie médií a audiovízie MK SR Zuzana Mistríková pre agentúru SITA uviedla, že v Európe už neexistuje takmer žiadna krajina, kde sú riaditelia verejnoprávnych médií volení v parlamente. Presun tejto kompetencie na Radu STV a Rozhlasovú radu je podľa nej základným predpokladom, aby tieto médiá mohli byť považované za verejnoprávne. V návrhu nových zákonov o STV a SRo, ktorými sa má parlament zaoberať na jeseň, ministerstvo súčasne odporúča zvýšiť počet členov rád z dnešných deväť na 15. Deväť z nich by mala voliť NR SR na návrh poslancov a profesiových organizácií, troch by mala vymenúvať vláda a troch prezident.