V roku 1993 musel Kňažko z HZDS odísť, lebo proti jeho predsedovi tvrdil, že hnutie potrebuje koaličného partnera. Keď ho predseda Mečiar prinútil odísť, HZDS vytvorilo koalíciu s SNS. Teraz minister Nemcsics a štátny tajomník Opaterný kritizovali Ruska aj preto, lebo neboli ochotní „podporovať predčasné voľby ani akúkoľvek spoluprácu s opozičnými stranami“. Oboch to zrejme bude stáť ich funkcie, ale „zvyšok“ ANO v nedeľu už prezentoval prokoaličnejšie postoje.
V súvislosti s návrhom na odvolanie Pála Csákyho šéfovia ANO donedávna pripomínali, že vicepremiér pre integráciu dostal svoju „poslednú šancu“ už pred tromi mesiacmi a že ju podľa priebežnej hodnotiacej správy Európskej komisie nevyužil. Preto Ficov návrh na rozdiel od ostatných koaličných strán striktne neodmietali. V nedeľu k nemu zaujali prokoaličné stanovisko. „Nepôjdeme cestou odvolávania člena vlády,“ vyhlásil predseda Rusko a dodal, že ANO si počká na záverečnú hodnotiacu správu. Ďalšie vyhlásenie bolo ešte závažnejšie, lebo sa dá interpretovať ako všeobecný postoj: „Nepodporíme žiadne opozičné návrhy, ktoré by viedli k rozpadu tejto koalície.“ V porovnaní s vyjadreniami z minulého týždňa ide o zjavný posun vládnej strany ku koalícii.
Minulý týždeň Pavol Rusko tvrdil, že ak sa nič nezmení, „tak súčasná vláda koalícia môže fungovať len veľmi ťažko“. Odvtedy sa predsa len niečo zmenilo. Predsedovia SDKÚ a SMK deklarovali, že pre ďalšiu spoluprácu s ANO nie je podstatné hlasovanie o interrupciách, ale to, aby poslanci aliancie nevytvárali v parlamente inú koalíciu ako vo vláde. Menia sa aj postoje ANO. Keby jej poslanci naozaj prestali podporovať opozičné návrhy, tak Nemcsics s Opaterným vracajú ANO do koalície.

Beata
Balogová
