BRATISLAVA - Ľudia, ktorých vo svojej výpovedi Mikuláš Dzurinda údajne označil za skupinku škodiacu záujmom štátu a SDKÚ, majú minimálnu šancu dozvedieť sa, či sú na premiérovom zozname. „V tomto štádiu sa oficiálnou cestou nemajú ako dozvedieť, či ich premiér pri výsluchu menoval ako skupinku,“ tvrdí právnik Tomáš Kamenec.
Domyslieť si to budú môcť iba podľa toho, že budú v súvislosti s prípadom predvolávaní ako svedkovia. V tomto štádiu však nemajú právo nahliadať do spisu. Ich účasť v skupinke by potvrdilo až to, že by boli priamo obvinení zo spáchania trestného činu. „To nepredpokladám, celé sa mi to zdá divné,“ povedal zdroj z prokuratúry.
Kamenec si nevie predstaviť, z akých trestných činov by títo ľudia mohli byť obvinení. Do úvahy pripadajú iba trestné činy proti republike. Tie majú mimoriadne závažný charakter a museli by priamo smerovať k rozvracaniu štátu. Patria sem trestné činy ako vlastizrada, rozvracanie republiky, teror, terorizmus, záškodníctvo, sabotáž, vyzvedačstvo, spolupráca s nepriateľom, služba v cudzom vojsku či prezradenie utajovanej skutočnosti.
„Sú to mimoriadne závažné trestné činy. Pokiaľ viem, po roku 1989 za takýto trestný čin nebol nikto obžalovaný,“ hovorí Kamenec. Tieto trestné činy smerujú proti samotnej podstate ústavného zriadenia. „Z doteraz zverejnených informácií nič nenasvedčuje tomu, že by takéto trestné činy boli spáchané,“ dodal Kamenec.
Ak by sa preukázalo, že premiér členov skupinky priamo obvinil zo spáchania trestného činu, mohli by sa brániť žalobou na ochranu osobnosti. Súd by skúmal, či výrokmi premiéra nebolo neoprávneným spôsobom zasiahnuté do práv dotknutých osôb.
V prípade, že by premiér niekoho lživo obvinil zo spáchania trestného činu s úmyslom privodiť mu trestné stíhanie, mohlo by ísť o trestný čin krivého obvinenia. Tu by bolo potrebné dokázať, že niekto, koho Dzurinda pomenoval ako člena skupinky, v nej nie je a napriek tomu ho za jej člena označil, alebo že skupinka nekonala v rozpore so zákonom. (rp)