lária prezidenta (KP) SR. Agentúru SITA o tom informoval hovorca prezidenta Ján Füle. Kancelária zmluvu začala preverovať po tom, ako jej schválenie vládou vyvolalo spory medzi koaličnými stranami i opozíciou. Rovnaký posudok, že ide o zmluvu prezidentskú, vypracovalo aj ministerstvo spravodlivosti (MS SR) a následne komisia, vytvorená po dohode koaličných strán. Ministerstvo zahraničných vecí (MZV) SR, ktoré sa k zmluve vyjadrovalo ako prvé, ale naďalej zastáva názor, že ide o medzivládnu dohodu.
Čiastkovú vatikánsku zmluvu, zavádzajúcu povinne voliteľnú výučbu katolíckeho náboženstva na základných a stredných školách schválila vláda 9. júla. Na rokovanie kabinetu ju na tretí pokus predložil minister školstva Martin Fronc. Jeho rezort musel pôvodnú verziu prepracovať podľa pripomienok Legislatívnej rady vlády, ktorá zároveň žiadala, aby sa zmluvou zaoberal aj parlament. Ministri túto požiadavku neakceptovali a po tom, ako ju 2. júla vo vláde vetovala Aliancia nového občana (ANO), o týždeň neskôr ju schválili. Podľa aliancie išlo o zmluvu, ktorá vážnym spôsobom zasahuje do slovenskej legislatívy a mení v určitej oblasti a v určitých rezortoch aj charakter štátu, preto o nej mali rokovať poslanci. Názor, že ide o zmluvu prezidentského typu zastávala aj väčšina opozičných poslancov. V utorok sa vládna koalícia zhodla, že dokument musia potvrdiť poslanci. MZV SR rešpektuje výsledok práce komisie ministerstva spravodlivosti. Riaditeľ medzinárodnoprávneho odboru MZV Drahoslav Štefánek je však presvedčený, že nejde o prezidentskú zmluvu. Ako vysvetlil agentúre SITA, najskôr mali tento názor aj oni, ale po zmenách v texte ho zmenili. Zmluva sa totiž odvoláva na vnútroštátnu legislatívu, prezidentská však práva a povinnosti občanov, inštitúcií a firiem upravuje priamo. Ak by vatikánsku zmluvu schválila len vláda, nemala by prednosť pred zákonmi SR a museli by sme ju implementovať. Ako prezidentská bude našim zákonom nadradená. Z medzinárodného hľadiska sa tento rozdiel neprejaví, pretože všetky zmluvy musíme dodržiavať.
Posudok ministerstva spravodlivosti vypracovala odborná komisia zložená z odborníkov na medzinárodné a ústavné právo. V súvislosti so schvaľovaním zmluvy pripustil šéf rezortu spravodlivosti Daniel Lipšic, že od novely Ústavy SR vznikajú spory o charaktere zmlúv ako aj o tom, či majú prednosť pred zákonom. Zároveň nevylúčil, že bude potrebné spresniť v článku 7 Ústavy SR ustanovenie, ktoré medzinárodné zmluvy rieši. Čiastková vatikánska zmluva podľa Štefánka nie je jednoznačná, preto môžu byť na jej charakter rôzne názory. Ako dodal, v pripomienkovom konaní sa k nej vyjadrilo 20 subjektov, len rezort spravodlivosti ju posudzoval ako prezidentskú.
ve;jj;bl