Súhrn správ domácej redakcie z 20. augusta do 16:30

PREZIDENT: Vatikánska zmluva je prezidentská a pôjde do parlamentu

Zmluva medzi Slovenskom a Svätou stolicou o katolíckej výchove a vzdelávaní je prezidentského charakteru. Musí ju schváliť parlament a bude mať prednosť pred našou legislatívou. Vyplýva to z posudku, ktorý vypracovala Kancelária prezidenta SR. Kancelária zmluvu začala preverovať po tom, ako jej schválenie vládou vyvolalo spory medzi koaličnými stranami i opozíciou. Rovnaký posudok, že ide o zmluvu prezidentskú, vypracovalo aj ministerstvo spravodlivosti a následne komisia, vytvorená po dohode koaličných strán. Ministerstvo zahraničných vecí SR, ktoré sa k zmluve vyjadrovalo ako prvé, naďalej zastáva názor, že ide o medzivládnu dohodu. V utorok sa vládna koalícia zhodla, že dokument musia potvrdiť poslanci.


TONDRA: V NR SR očakáva o náboženskej výchove zdĺhavú diskusiu

Predseda Konferencie biskupov Slovenska František Tondra očakáva v Národnej rade SR zdĺhavú, až nekonečnú diskusiu o parciálnej zmluve so Svätou Stolicou o náboženskej výchove a vzdelávaní. Ako povedal Tondra, zmluva je len čiastkovou zmluvou, ktorá vychádza zo základnej zmluvy s Vatikánom. Tá priniesla záväzok pre SR aj pre Vatikán, konštatoval a upozornil, že zmluvu o duchovnej službe v ozbrojených silách a zboroch schvaľovala len vláda, a preto podľa neho to malo byť tak aj v prípade zmluvy o náboženskej výchove a vzdelávaní.


KDH: NR SR by sa v tomto volebnom období nemala zaoberať potratmi

Parlament by sa podľa podpredsedu KDH Pavla Minárika v tomto volebnom období nemal zaoberať novelou interrupčného zákona. "Pre KDH nie je prijateľná akákoľvek podoba interrupčného zákona," vyhlásil. Kresťanskí demokrati podľa neho nepripúšťajú možnosť, aby bola v súvislosti s umelým prerušením tehotenstva prijatá legislatíva, ktorá by zhoršovala súčasný stav. Koaliční partneri sa budú riešením sporu zaoberať budúci týždeň v utorok. ANO má na rokovanie pripraviť vlastný návrh východiska z patovej situácie. Predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda vidí schodnú cestu vo vyčkaní na verdikt Ústavného súdu SR a následné zladenie legislatívy s existujúcim stavom.


RUSKO: Zatiaľ nekonkretizuje návrhy súvisiace s interrupčným zákonom

Líder Aliancie nového občana (ANO) Pavol Rusko zatiaľ nechce konkretizovať aké návrhy aliancia predloží koaličným partnerom v súvislosti s novelou interrupčného zákona. "Je to vec, ktorú budeme zdôvodňovať a hovoriť o nej až v pondelok na predsedníctve, preto nechcem predbiehať," uviedol. Dodal, že zámerom aliancie nie je "pohádať sa s kresťanskými demokratmi na život a na smrť," ale presadiť zákon.


VAŠEČKA: Koaličná rada priniesla upokojenie v koalícii i spoločnosti

Utorková Koaličná rada znamená pre vládnu štvorku určité upokojenie situácie nielen do vnútra samotnej koalície, ale aj spoločnosti. Pre agentúru SITA to uviedol politológ Michal Vašečka z Inštitútu pre verejné otázky (IVO), podľa ktorého je však otázne, ako dlho koaličným stranám takéto zmierenie vydrží. Myslí si, že dohoda o najspornejšom probléme - novele interrupčného zákona, je dôležitá, predovšetkým vyjadrenie koaličných strán, že počkajú na rozhodnutie Ústavného súdu SR. Podľa Vašečku sa pozícia ANO v koalícii výrazne nezmenila. Rusko dal najavo, že mu záleží na zachovaní vládnej koalície a na tom, aby aliancia v nej zostala, myslí si Vašečka.


ĽS-HZDS: Po vnútrokoaličnom vydieraní sa štvorka už musela dohodnúť

Dalo sa predpokladať, že koaličné strany sa na Koaličnej rade dohodnú, povedal podpredseda Ľudovej strany - HZDS Ján Kovarčík. Dodal, že tomu nasvedčovali spôsoby komunikácie medzi stranami, ale aj vzájomné vydieranie, po ktorom už koaličnej štvorke nezostalo nič iné, ako sa dohodnúť. Rokovania troch koaličných strán s výnimkou ANO s jedenástimi poslancami, ktorí sú členmi Ľudovej únie podľa Kovarčíka iba potvrdili, že režisérom ich odčlenenia z HZDS bol premiér Mikuláš Dzurinda. Kovarčík zároveň vyjadril obavu, že na koalično- opozičnom rokovaní sa "kupčilo" s poslaneckými hlasmi. "Je možné, že sa dohodli, že tých 11 poslancov nepodporí interrupčný zákon," povedal Kovarčík.


PRIESKUM: R. Fico stále najdôveryhodnejší politik

Najdôveryhodnejším slovenským politikom je stále Robert Fico. V augustovom prieskume Ústavu pre výskum verejnej mienky (ÚVVM) pri Štatistickom úrade SR ho za dôveryhodného označili 25,2 percenta oslovených, čo je o 2,7 percenta viac ako v júli. Vladimírovi Mečiarovi dôveru vyslovilo 13,9 percenta oslovených. Tretím najdôveryhodnejším politikom bol Pavol Rusko a dôverou 8 percent oslovených. Prieskum sa uskutočnil v dňoch 1. až 11. augusta na reprezentatívnej vzorke 1 197 respondentov. Nikomu nedôveruje 31 percent oslovených.


PRIESKUM: Väčšina občanov neočakáva predčasné voľby

Väčšina občanov (52,6%) neočakáva, že nezhody vo vládnej koalícii vyústia do predčasných parlamentných volieb. Viac ako tretina si, naopak, myslí, že súčasné napätie môže prerásť do krízy a následných volieb. Vyplýva to z telefonického prieskumu verejnej mienky, ktorý v dňoch 16. až 18. augusta vykonala na reprezentatívnej vzorke 1 098 respondentov agentúra Polis Slovakia. Necelých 14 percent sa nevedelo vyjadriť. Vyše polovice oslovených si myslí, že najväčším problémom, ktorý najviac ohrozuje stabilitu v koalícii, je novela interrupčného zákona. Maďarský krajanský zákon je podľa 32 percent respondentov druhou hlavnou príčinou nezhôd v koalícii, nasledujú problémy okolo odpočúvania denníka SME a Pavla Ruska a nezhody okolo zmluvy s Vatikánom.


VLÁDA: Vyčlenila ďalších 11 mil. korún na návštevu pápeža

Vláda súhlasila so zvýšením rozpočtu na prípravu septembrovej návštevy Jána Pavla II. na Slovensku o 11 113 700 korún. Návšteva tak bude stáť 79 113 000 korún. Schválenú sumu dostanú na prípravné práce rezorty ministerstva vnútra, kultúry, Slovenský Červený kríž a Slovenská televízia. Štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí József Berényi si nemyslí, že by takmer 80 mil. vyčlenených na návštevu pápeža bola neúmerne vysoká finančná čiastka. Pripustil však, že výber lokalít, kde sa Svätý Otec stretne s veriacimi, mohol byť iný a financovanie návštevy mohlo byť podľa neho zabezpečené aj z iných zdrojov.


VLÁDA: Zmena vObchodnom registri musí byť zaevidovaná do piatich dní

Do piatich dní by mala byť zaevidovaná zmena v Obchodnom registri. Túto lehotu však môže predĺžiť predseda okresného súdu o ďalších desať dní. Vyplýva to z návrhu zákona o registrácii údajov v Obchodnom registri, ukladaní listín do zbierky listín, ktorý schválila vláda. Doteraz neexistovalo pre vykonanie zmeny v registri žiadne časové obmedzenie. Cieľom návrhu je zefektívniť Obchodný register.

VLÁDA: Od 1. januára 2004 zmeny v archivovaní tlačovín a kníh

Počet povinných výtlačkov, ktoré vydavatelia periodickej tlače a kníh odovzdávajú knižniciam a štátnym orgánom, by sa od 1. januára 2004 mal znížiť. Kým doposiaľ vydavatelia periodickej tlače s celoštátnou pôsobnosťou odovzdávali povinné výtlačky 16 knižniciam, po novom to bude siedmim knižniciam a ministerstvu kultúry. Ukladá to novela zákona o povinných výtlačkoch, ktorú schválila vláda a na jeseň by ju mal prerokovať parlament. Neperiodické publikácie a rozmnoženiny audiovizuálnych diel by sa mali archivovať len v Slovenskej národnej knižnici a Univerzitnej knižnici v Bratislave. Všetky tituly periodickej tlače vrátane celoplošných, krajských a regionálnych sa budú registrovať na ministerstve kultúry.


VLÁDA: Sudcom budú pomáhať súdni úradníci

Vláda schválila zákon o súdnych úradníkoch. Tí by mali pomôcť urýchliť súdne konanie. Úradníkov by na slovenských súdoch malo pracovať približne 600. Na základe rozhodnutia sudcu dostanú súdni úradníci aj rozhodovacie právomoci. Pomáhať by mali predovšetkým pri vybavovaní občianskoprávnej agendy, správnej a konkurznej agendy a tiež v niektorých prípadoch Trestného zákona. Kabinet rozhodol aj o zmrazení 14. platu pre sudcov a prokurátorov na budúci rok. Vláda schválila príslušné právne normy, ktorými sa účinnosť vyplácania 14. platu odkladá až na rok 2005. Sudcom však boli zvýšené tabuľkové platy od 1. júla tohto roku a patria im tiež paušálne náhrady vo výške polovice jedného mesačného platu.


VLÁDA: Pracovníkov justície bude vzdelávať Justičná akadémia

Sudcovia, prokurátori, vyšší súdni úradníci, súdni tajomníci, probační a mediační úradníci sa budú vzdelávať na Justičnej akadémii. O jej zriadení rozhodla vláda. Akadémia bude tiež pripravovať justičných čakateľov a právnych čakateľov prokuratúry. Vzniknúť by mala v januári budúceho roku. Najvyšším orgánom tejto inštitúcie bude desaťčlenná Rada vedenia. Štatutárnym zástupcom bude riaditeľ, ktorého na trojročné obdobie vymenuje minister spravodlivosti na návrh Rady. Členovia orgánov akadémie musia byť bezúhonní, čo znamená, že nesmú byť právoplatne odsúdení za úmyselný trestný čin.


VLÁDA: Zrušením OÚ by sa malo ušetriť 750 mil. korún ročne

Približne 750 mil. korún ročne by podľa ministra vnútra Vladimíra Palka malo v štátnom rozpočte ušetriť zrušenie štruktúry doterajších 79 okresných úradov (OÚ). Ako informoval Palko, počet úradníkov pracujúcich v regiónoch v úradoch štátnej správy sa z 13 000 zníži k 1. januáru 2004 na 9 900. Vláda schválila návrh zákona o krajských a obvodných úradoch, podľa ktorého od 1. januára 2004 vznikne 46 obvodných úradov. V novej štruktúre budú pod obvodné úrady patriť oblasti všeobecnej vnútornej správy štátu, civilnej ochrany, živnostenského podnikania a vybrané činnosti na úseku obrany, hospodárskej mobilizácie a správy majetku štátu.

DOPRAVA: Na budúci rok ešte môže samospráva rátať s dotáciami na MHD

Ceny mestskej hromadnej dopravy (MHD) budú v roku 2004 naďalej regulované a nezmení sa ani systém poskytovania dotácií štátu pre mestá s vlastnou MHD. Neuvažuje sa ani o znižovaní zliav pre žiakov a študentov. Vyplýva to z návrhu ďalšieho postupu deregulácie cien z dielne ministerstva financií, na základe ktorého prejde regulácia cien cestovného v MHD od 1. januára 2004 z okresných úradov na vyššie územné celky. Rezort financií navrhuje perspektívne zrušiť dotácie na MHD zo štátneho rozpočtu a financovanie riešiť posilnením vlastných príjmov obcí v rámci daňovej reformy a fiškálnej decentralizácie.


PREZIDENT: Na dovolenku na Ukrajinu letel špeciálom

Prezident Rudolf Schuster letel na dovolenku na Ukrajinu s manželkou Irenou a dcérou Ingrid vládnym špeciálom. Potvrdil to jeho hovorca Ján Füle, podľa ktorého má na to hlava štátu plné právo. Podľa nariadenia vlády z augusta 2000 sú prezident, predseda parlamentu i premiér v súvislosti s výkonom svojej funkcie oprávnení vyžadovať leteckú prepravu bez obmedzenia. Ako dodal Füle, Úrad na ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií uvažoval o možnosti, že by R. Schuster išiel autom z Košíc do Užhorodu a odtiaľ miestnou linkou, to však bolo podľa šéfa ochrankárov Jána Packu priveľké bezpečnostné riziko. Podľa Füleho priama linka zo Slovenska na Ukrajinu neletela. Premiér Mikuláš Dzurinda cestoval podľa hovorcu Martina Marušku na dovolenku do Francúzska súkromne, nie vládnym špeciálom. Predseda parlamentu Pavol Hrušovský si zvolil na prepravu do Talianska vozidlo pridelené Úradom na ochranu ústavných


OKS: Trestné oznámenie na šéfa komunistov J. Ševca

Trestné oznámenie na predsedu Komunistickej strany Slovenska (KSS) Jozefa Ševca podali predstavitelia Občianskej konzervatívnej strany (OKS). Podľa nich sa šéf komunistov dopustil medializovanými výrokmi k okupácii Československa z 21. augusta 1968 trestného činu podpory a propagácie hnutí smerujúcich k potlačeniu práv a slobôd občanov. OKS preto požiadala Generálnu prokuratúru, aby jej podozrenie prešetrila.

Ševc sa trestného činu podľa OKS dopustil výrokmi, ktorými obhajoval inváziu vojsk krajín Varšavskej zmluvy a nasledujúce obdobie tzv.normalizácie a tým, že spochybňoval zločiny komunistického režimu a prejavoval mu sympatie. Podľa predsedu OKS Petra Tatára je to rovnako odsúdeniahodné a protizákonné ako podpora či spochybňovanie zločinov fašizmu.


ŠEVC: Trestné oznámenie OKS je prejavom zaslepeného antikomunizmu

Prejavom zaslepeného antikomunizmu predsedu OKS Petra Tatára je podľa predsedu KSS Jozefa Ševca, že OKS na jeho osobu podala trestné oznámenie. Ševc to považuje za "úbohé politikárčenie", ktorým sa OKS usiluje získať pozornosť médií. KSS tvrdí, že z jej stanoviska k 35. výročiu príchodu vojsk Varšavskej zmluvy do ČSSR je zrejmé, že nedošlo k porušeniu zákona.


GP: Prijala podnet na preskúmanie ústavnosti zákona o TASR

Generálna prokuratúra (GP) prijala podnet tlačovej agentúry SITA, ktorá žiada o preskúmanie, či zákon, ktorým je zriadená Tlačová agentúra Slovenskej republiky (TASR) nie je v rozpore s Ústavou SR. Ak GP dospeje k názoru, že zákon o štátnej agentúre nie je v súlade s Ústavou, žiada o podanie návrhu na začatie konania na Ústavnom súde SR. Generálny prokurátor Milan Hanzel povedal, že prokuratúra v súčasnosti zhromažďuje relevantné materiály. "Všetko nasvedčuje tomu, že GP v tejto veci dá podnet na Ústavný súd," dodal Hanzel. SITA sa domnieva, že zákon o TASR je v rozpore s Ústavou SR v časti rovnosti práva na podnikanie a zárobkovú činnosť a v časti, ktorá ustanovuje, že Slovenská republika chráni a podporuje hospodársku súťaž. Ustanovenia zákona, ktorým je TASR zriadená, podľa navrhovateľa umožňujú TASR podnikať a zároveň poberať na túto činnosť štátne dotácie, čo v kombinácii so zákonmi o štátnom rozpočte v príslušnom roku spôsobuje výrazne porušenie rovnosti práv pri podnikaní.


LESY: Ministerstvo zrušilo zákaz vstupu do lesov

Ministerstvo pôdohospodárstva (MP) SR zrušilo zákaz vstupu do lesov. Vďaka zrážkam sa totiž znížilo celoplošné riziko lesných požiarov. Rezort však vydal pokyn, podľa ktorého majú krajské a okresné úrady pravidelne kontrolovať, ako si užívatelia lesnej plochy plnia povinnosti vyplývajúce zo zákona o hospodárení v lesoch. Zakážu im tiež spaľovanie zvyškov po ťažbe dreva tam, kde hrozí vznik požiaru. Zákaz pobytu v lese vydalo MP SR pre sucho 8. augusta. Nariadenie, ktoré sa týkalo dvoch mil. hektárov lesného fondu s výnimkou turistických chodníkov, malo znížiť riziko lesných požiarov.


POLÍCIA: Zneškodnili leteckú bombu z II. svetovej vojny

Leteckú bombu z II. svetovej vojny dlhú takmer dva metre objavili v utorok na plytčine Dunaja v okrese Komárno. Privolaní policajní pyrotechnici bombu pravdepodobne anglickej výroby namieste zneškodnili. Keďže hrozilo nebezpečenstvo nekontrolovaného výbuchu, musela byť zastavená plavba malých lodí a pri akcii pomáhali aj maďarskí policajti, ktorí sa postarali o bezpečnostné opatrenia na druhej strane Dunaja. Po výbuchu zostal kráter s priemerom desať až pätnásť metrov, hlboký asi meter a pol.


Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 2. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 3. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 4. Rastie nám pokrivená generácia?
 5. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 6. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 7. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 8. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 9. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať
 10. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci
 1. Detské zúbky sú veda
 2. Štartujú jesenné módne dni v Poluse
 3. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 4. Rastie nám pokrivená generácia?
 5. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 6. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 7. AAA AUTO za päť rokov predalo 320 tisíc vozidiel
 8. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 9. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 10. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 1. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj? 21 285
 2. Rastie nám pokrivená generácia? 8 896
 3. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku 7 993
 4. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať 5 481
 5. Kedy sa refinancovanie oplatí? 1 917
 6. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba 1 914
 7. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci 1 754
 8. Poistenci VšZP už nebudú platiť 17 centov v lekárňach za recepty 1 547
 9. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty? 1 545
 10. Intímna hygiena – celoročná záležitosť 1 540

Hlavné správy zo Sme.sk

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Akcia proti Kiskovi je porovnateľná len s únosom mladého Kováča.

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: Politikov treba vyšetrovať citlivo

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii Peter Kovařík.

PRIMÁR

Keď mejkap podráždi. Problémy, ktoré vyvoláva kozmetika

Vyberte si kozmetiku, ktorá nepoškodí pleť.

Neprehliadnite tiež

Domov

Prišla učiť angličtinu, pre políciu takmer nedostala víza

Pred cudzineckou políciou ľudia čakajú hodiny, často aj v noci. Ak sa nedostanú na rad, tak musia krajinu opustiť.

Domov

Zo Smeru odišiel celý regionálny klub, nechce povedať prečo

Sarosta obce Rišňovce sa sťažuje na ignoráciu zo strany vedenia Smeru. Krajský predseda Tibor Glenda zas hovorí o nátlaku na členov klubu.

Domov

V niektorých okresoch platí výstraha pred vetrom a dažďom

Meteorológovia varujú aj pred silným vetrom v Tatrách.

Domov

Do vedy o 32 miliónov eur menej? Nie je to iba Plavčanovo maslo, vyviňujú sa v SNS

Slovensko môže prísť o približne 32 miliónov eur z eurofondov na vedu. Výzvy sú po kauze exministra školstva Petra Plavčana zablokované.