SME

Základné a stredné školy budú financované podľa počtu žiakov od januára 2004

Bratislava 21. augusta (TASR) - Základné a stredné školy budú financované podľa počtu žiakov najskôr od januára budúceho roku. Vyplýva to z návrhu zákona ...

Bratislava 21. augusta (TASR) - Základné a stredné školy budú financované podľa počtu žiakov najskôr od januára budúceho roku. Vyplýva to z návrhu zákona o financovaní základných škôl, stredných škôl a školských zariadení, ktorý dnes odporučil vládny kabinet schváliť.

Návrh z dielne rezortu školstva tak v podstate vylúčil financovanie regionálneho školstva prostredníctvom poukážok, ktorý prezentovala ANO. Poukazy sa budú používať iba na financovanie mimoškolskej záujmovej činnosti. Vzdelávací poukaz, ktorého hodnota zatiaľ nie je stanovená, dostanú tie zariadenia, ktoré sa deti rozhodnú navštevovať. Malo by ísť napríklad o centrá voľné času a školské kluby. Presný okruh dodatočne vymedzí nariadenie vlády.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Základné umelecké školy sa obávajú, že to ohrozí ich existenciu a zhorší kvalitu niektorých druhov umeleckej záujmovej činnosti. "Pokiaľ som chcel, aby bol návrh zákona prijatý, musel som so zavedením poukážok súhlasiť," poznamenal v tejto súvislosti šéf rezortu školstva Martin Fronc.

Poskytovatelia záujmovej činnosti dostanú prostredníctvom poukazov približne tri percentá z celkového balíka peňazí. Prvé tri roky po zavedení nového systému financovania ZŠ a SŠ, a to do roku 2007, budú školy okrem normatívu na žiaka dostávať aj garantované minimum. Nový systém bude platiť pre všetky typy škôl. V praxi to znamená, že príspevok dostanú štátne, súkromné i cirkevné školy bez ohľadu na to, či vyberajú príspevky od rodičov. Súkromné školy však nebudú dostávať peniaze na kapitálové výdavky. Normatív pre malotriedne školy by mal byť iný ako pre plne organizovanú školu.

SkryťVypnúť reklamu

Na každého žiaka bude stanovený mzdový a prevádzkový normatív. Mzdový bude vychádzať z personálnej náročnosti študijného odboru, prevádzkový z nákladov na prevádzku. Pôjde o peniaze na teplo, ktoré zohľadnia rozdielne klimatické podmienky. Výška normatívu bude ďalej závisieť od ekonomickej náročnosti vyučovacieho procesu. Objem financií na tzv. štandardnú prevádzku ako sú revízie, telefóny, údržba či vodné stočné, bude pre všetky školy rovnaký.

Súčasťou normatívu budú aj takzvané motivačné prostriedky. Ich výška bude závisieť od úspešnosti školy v olympiádach, súťažiach či participácii na rozvojových projektoch.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 990
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 599
  3. Kam smerujú peniaze bohatých? 4 819
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 3 630
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 286
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 927
  7. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 2 413
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro 2 125
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Minister práce Erik Tomáš.

Dôchodkový strop by mal byť aspoň pre manuálne pracujúcich, myslí si.


TASR

Patrí medzi najstaršie expozície ľudovej architektúry na Slovensku.


SITA

Pod vplyvom drog bol aj spolujazdec.


TASR
Ilustračné foto

O návrhu vyhlášky sa bude diskutovať na odbornej úrovni, vyhlásil Šaško.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu