
Šéf Národného bezpečnostného úadu Ján Mojžiš dôveru predsedu vlády Mikuláša Dzurindu podľa všetkého nemá. FOTO – ARCHÍV TASR
BRATISLAVA – V zahraničí pozorne sledujú vývoj kauzy okolo premiérovej „skupinky, čo destabilizuje štát“. Pozorovatelia a neoficiálne aj západní diplomati sa zhodujú, že podobné prekvapivé vyhlásenia imidž krajiny určite nevylepšia.
Pre mnohých môže byť prekvapením, že v údajnej skupinke sa ocitol šéf Národného bezpečnostného úradu Ján Mojžiš. Predstavitelia NATO často opakujú, že Mojžiš má ich dôveru. Presne tieto slová povedal v júni šéf Bezpečnostného úradu NATO Wayne Rychak priamo premiérovi Dzurindovi.
Podobne sa pred časom vyjadril aj generálny tajomník George Robertson. Americký veľvyslanec pri NATO Nicolas Burns zasa vyhlásil, že tím NBÚ naňho urobil veľmi dobrý dojem. Premiér pred pár dňami na priamu otázku, či Mojžišovi dôveruje, neodpovedal.
Britský veľvyslanec Rick Todd sa dnes plánuje s Mojžišom stretnúť. Vo vyhlásení britskej ambasády sa píše, že „stretnutie je vyjadrením záujmu o pokračovanie veľmi dobrej spolupráce medzi Veľkou Britániou a NBÚ“.
Zahraniční diplomati nechcú oficiálne kauzu komentovať, ale mimo diktafónu priznávajú, že majú z Dzurindovho obvinenia zmiešané pocity. „Áno, sledujem to, ale naozaj neviem, čo si mám o tom myslieť,“ povedal veľvyslanec členskej krajiny NATO v Bratislave, ktorý si neželal byť menovaný.
Hovorca NATO v Bruseli len dodal: „Samozrejme, že tieto udalosti vnímame, ale nebudeme vydávať žiadne vyhlásenie.“
Rovnako sa zachovala americká ambasáda, ale podľa informácií z Washingtonu berie Amerika premiérove obvinenia zatiaľ s rezervou. „Pozorne to sledujeme, ale premiérova skupinka zatiaľ nevyvolala nejaký veľký poplach,“ povedal SME zdroj z prostredia americkej administratívy vo Washingtone. „Keby sa vyskytol vážny prípad, niečo, čo by skutočne ohrozovalo stabilitu vlády, americkú administratívu by to určite zaujímalo.“
Ani Európska únia nechce prípad komentovať. Poslanec za SMK a člen zahraničného výboru parlamentu Arpád Duka-Zólyomi však tvrdí, že kauzu v Bruseli určite zaregistrovali. „Som presvedčený, že do Bruselu už išli signály o tom, že tu existuje akýsi nejasný neporiadok.“
Pozorovatelia zhodne tvrdia, že podobné vyhlásenia o nepriateľoch štátu môžu náš obraz v zahraničí len poškodiť.
„Premiérovo obvinenie pripomína trochu éru komunizmu a trochu éru mečiarizmu,“ hovorí Karen Hendersonová, britská politologička a profesorka University of Leicester, ktorá sa dlhodobo venuje Slovensku.
„V ľuďoch, ktorí sledujú vývoj na Slovensku, to posilní predstavu, že vláda je nestabilná a venuje sa iným problémom, než by sa mala,“ povedala Hendersonová. „Komu sa dá teraz veriť? ANO sa rozpadá, kresťanských demokratov zaujíma poväčšinou len katolícka agenda a Dzurinda prichádza so zvláštnymi obvineniami, ktorým nikto nerozumie.“
Aj slovenský zahraničnopolitický analytik Ivo Samson si myslí, že zahraničiu vysielame negatívny signál. „Všetky ambasády členských krajín NATO a únie sa zaviazali, že Slovensko je štandardnou krajinou. Hneď, ako sa prevalí, že v tomto štáte dlhodobo pôsobí organizovaná skupina, ktorá chce rozvrátiť štát, potom to znamená, že odporúčania, ktoré dali svojim vládam, neboli korektné,“ povedal Samson.

Beata
Balogová
