Bratislava 22. augusta (TASR) - Konečná výška daňových únikov v kauze "kyselinári", v ktorej boli nepohodlní svedkovia a konatelia firiem rozpúšťaní v kyseline sírovej, predstavuje čiastku najmenej 148 miliónov Sk.
Čiastku daňového úniku určil Odbor vyhľadávania a spolupráce s orgánmi činnými v trestnom konaní Daňového riaditeľstva (DR) SR. TASR o tom dnes informoval hovorca DR SR Róbert Merva.
Karuselový softvérový podvod s celoslovenským rozmerom organizovala sieť obchodných spoločností skladajúca sa zo 43 právnických a fyzických osôb v pôsobnosti 20 daňových úradov a 8 pracovísk Daňového riaditeľstva. Trinásť z nich vykonávalo vývoznú činnosť, na základe ktorej si medzi sebou predávali bezcenný softvér, s konečným cieľom uplatniť si odpočet dane pri vývoze. V tomto im pomáhalo 12 odberateľov v zahraničí, ktorí boli do reťazca zapojení.
Podľa colníkov, ktorí potvrdili vývoz diskiet aj s programami, nebolo možné odhaliť tento podvod na základe preclievania softvéru. Práve počítačový program je totiž predmetom kontraktu a ten je aj podstatný z hľadiska hodnoty celej dodávky, zatiaľ čo samotné diskety ako nosiče, sa na celkovej cene dodávky podieľajú zanedbateľnou mierou.
Nezávislé znalecké posudky vypracované na základe šetrenia potvrdzujú, že tento softvérový produkt je pre normálne fungujúcu firmu nepoužiteľný, je neschopný konkurencie a textové dokumenty s obsahom, ktoré boli predávané, sú voľne dostupné na internete. Predávané diskety obsahovali zoskupenie slovenských zákonov v slovenčine vo forme internetového prehliadača.
Z vykonaných výsluchov konateľov slovenských firiem, ktoré sú v tejto sieti na konci reťazca, vyplýva, že niektorí z nich nikdy žiaden software a ani vývoj softwaru nekúpili, ani nepredali, hoci priznali, že podpísali doklady o predaji takýchto produktov. V sieti presúvali peniaze na účet dodávateľov, kde bol realizovaný následný výber v hotovosti.
V súčasnosti Daňové riaditeľstvo SR vypracovalo kvalifikované vyčíslenie výšky škody spôsobenej štátnemu rozpočtu, ktoré je k dispozícii vyšetrovateľovi.
Polícia už minulý rok stíhala za trestný čin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny založenej na páchanie trestnej činnosti s cieľom dosiahnuť zisk pri podvode v rokoch 2000-2001 niekoľko desiatok obvinených. Sú medzi nimi aj konatelia spoločností a účtovníci, ktorí neoprávnene uplatňovali nadmerné odpočty dane z pridanej hodnoty a predkladali daňové doklady na uvedenie správcu dane do omylu.