lčiak ako väčšina služobných psov, ale štvorročná fenka bradáča, povedal pre agentúru SITA Svák. Na starosť dostal so svojou zverenkyňou dohliadať na prípravu oltára v Bratislave-Petržalke. To znamená, že budú sledovať technológiu výstavby oltára, aby sa doň nedostali neznáme predmety. "Bude treba prezrieť tiež všetky dutiny," dodal Svák
Bora je špecialista na vyhľadávanie výbušnín. Doteraz najvýznamnejšou osobou, ktorej zabezpečovala ochranu bol britský princ Charles. Volajú ju však aj na ambasádu USA či k výjazdom popredných slovenských ústavných činiteľov. Bora má pri "práci" dovolené všetko. Do izby, kde bude bývať chránená osoba ide Bora s pyrotechnikom ako posledná po všetkých úpravách miestnosti. Vyskočí na posteľ, na kreslo, na stôl a o niekoľko minút na tých istých miestach sedí či pracuje chránená osoba. Predsedu parlamentu Pavla Hrušovského chytila Bora za nohavice, keď sa k nej priblížil. Prejav premiéra Mikuláša Dzurindu rušila štekaním, pretože sa jej nepáčil pohyb neznámej osoby. Pracovníka ambasády USA raz pohryzla do nohy, pretože jej prekážal pri práci.
"Treba si uvedomiť, že pes neslúži, ale sa hrá," hovorí Svák. Po dvadsiatich alebo tridsiatich minútach si musí urobiť prestávku a napiť sa vody. Bora dokáže identifikovať všetky druhy výbušnín. To je aj výhoda psa pred detektormi. Tie sú totiž schopné identifikovať len jeden druh výbušniny. Podstatnú časť práce však tak či onak musí odviesť pyrotechnik. Prezrieť musí celý priestor, pes je len jeho pomocníkom. Služobný vek psa je do osem rokov, preto treba rozmýšľať aj nad Borinými nasledovníkmi. Pre políciu už pracuje aj jej syn z prvého vrhu.