a budúceho roku. Maďarsko je treťou krajinou, ktorá sa v rámci nedieľ venovaných jednotlivým štátom predstaví na Slovensku, v Bosne a Hercegovine, Česku, Chorvátsku, Poľsku, Rakúsku a v Slovinsku. Účastníci bohoslužieb sa dozvedia stručnú históriu tejto krajiny s dôrazom na dejiny kresťanstva a pri obrade prosieb budú vyprosovať Maďarsku Božie požehnanie.
Cirkev v Maďarsku je úzko spojená s obrátením svätého Štefana, prvého uhorského kráľa (1000 – 1038). Dnes zažíva nový rozkvet aj preto, lebo už 13 rokov znova žije v slobode. Pre tento rozkvet je príznačný nový rozmach rehoľných spoločenstiev, ktorým bolo počas viac desaťročí zakázané prijímať nových členov. Počet cirkevných zariadení vzrástol z 8 na 300. Katolícka cirkev v Maďarsku sa v posledných desiatich rokoch usiluje prostredníctvom diecéznych synod urýchliť obnovu cirkevného života v duchu Druhého vatikánskeho koncilu a prekonať dôsledky ťažkých životných podmienok veriacich a nedostatku kňazov, ktoré spoločnosť vzdialili od cirkvi.
Národným patrónom Maďarska je svätý Štefan I. Narodil sa okolo roku 969 ako syn vojvodcu Gejzu z rodu Arpádovcov. Pokrstili ho pravdepodobne pasovskí misionári roku 973 alebo 974. Dôležitými sprievodcami na jeho životnej ceste boli pražský biskup svätý Vojtech a svätý Gerhard. Roku 997 prevzal Štefan od svojho otca vládu. Založil veľa kláštorov a zaslúžil sa o rozvoj cirkevného života v Uhorsku, čím sa krajina zaradila medzi národy kresťanského Západu. Pápež Silvester II. mu prepožičal kráľovskú korunu, ktorou bol slávnostne korunovaný na Vianoce roku 1000 za prvého uhorského kráľa. Štefan zomrel 15. augusta 1038 a bol pochovaný v Stoličnom Belehrade (Székesfehérvári) v kostole, ktorý dal sám vybudovať. Dňa 20. augusta 1083 bol kanonizovaný a jeho pozostatky boli slávnostne vyzdvihnuté k úcte.
Informovala Tlačová kancelária Konferencie biskupov Slovenska.