BRATISLAVA – Prokurátor do dvoch týždňov rozhodne, či pošle žiadosť o zbavenie imunity predsedu ANO a podpredsedu parlamentu Pavla Ruska do parlamentu. Včera Úrad špeciálneho prokurátora dostal od policajného vyšetrovateľa návrh, aby tak urobil. Vyšetrovateľ chce Ruska stíhať pre trestný čin vydierania a hrubého nátlaku.
V piatich prípadoch mal Rusko vydierať podnikateľa Františka Mojžiša, a to v rokoch 1998 až 2001.
Naposledy mal Rusko v lete tohto roku vydierať generálneho riaditeľa Slovenských elektrární Miroslava Rapšíka. Údajne ho nútil, aby vymenil všetkých riaditeľov odštepných závodov v elektrárňach, inak vraj televízia Markíza zverejní, že Rapšíkova manželka Beata dostala z elektrární pre svoju súkromnú firmu zákazku za niekoľko sto miliónov korún. Rapšík riaditeľov vymenil prvého augusta. Dnes sú s manželkou na dovolenke, vrátia sa až začiatkom septembra.
„Ale, prosím vás! To nemyslíte vážne!“ reagoval Rusko pre SME. „Ak sa na tomto na Slovensku budú ľudia obviňovať, je to hrubé zneužívanie polície proti politikom.“ Tvrdí, že ide o politický boj. Za všetkým je podľa neho KDH, ktoré chce zničiť liberálnu ANO ako svojho ideologického protivníka.
KDH obvinenie odmieta. „Tak ako každý iný občan je aj Pavol Rusko povinný strpieť všetky kroky orgánov činných v trestnom konaní,“ píše predseda KDH Pavol Hrušovský v stanovisku.
Hrušovský Ruskovi pripomína, že ako ústavný činiteľ má aj povinnosť podporovať vážnosť rozhodnutí štátnych orgánov. „Svojimi pravidelnými dehonestujúcimi, nepravdivými a ničím nepodloženými výrokmi robí pravý opak,“ píše Hrušovský.
Rusko pre agentúru SITA povedal, že si nevie vysvetliť, prečo premiér Mikuláš Dzurinda nezabránil jeho diskreditácii. Dzurinda sa včera bicykloval na Gemeri, jeho hovorca Martin Maruška stanovisko neposlal.
S Rapšíkom sa Rusko videl údajne len trikrát. Podľa informácií SME spolu pred niekoľkými týždňami sedeli vo Fayn Clube v areáli televízie Markíza.
Predstavitelia politických strán tvrdia, že si počkajú na argumenty polície, potom sa rozhodnú, ako budú v prípade, že sa žiadosť dostane až do parlamentu, hlasovať. Za zbavenie imunity budú určite hlasovať SMK a KDH a zrejme aj SDKÚ.
Rusko o údajnom vydieraní Františka Mojžiša vypovedal na prokuratúre, kde skrachovaného podnikateľa obvinil z krivej výpovede. Rusko vtedy požiadal Úrad špeciálneho prokurátora, aby odňal spis vyšetrovateľom obzvlášť závažnej trestnej činnosti a vyšetroval prípad sám.
Prokurátor úradu SME potvrdil, že previerka spisu sa skončila: „Neboli zistené žiadne nedostatky alebo prieťahy,“ povedal. Na budúci týždeň prokurátor podľa všetkého rozhodne, že spis zostane vyšetrovateľom.
„Poslanecký klub KDH nebude mať s hlasovaním o imunite problém. Vždy sme hovorili, že neprislúcha parlamentu, aby špekuloval o vine alebo nevine,“ povedal predseda poslaneckého klubu KDH Pavol Minárik. Predpokladá, že podobne sa zachová aj klub ANO, „pretože sa pred vstupom do parlamentu tak jednoznačne vyjadrovali“.
Podpredseda ANO Ľubomír Lintner povedal, že si počká na rozhodnutie prokurátora. Vzťahy v koalícii sú podľa neho také, že žiadosť ich neovplyvní.
Poslanec za SDKÚ Tomáš Galbavý povedal, že bude hlasovať za. On sám navrhuje, aby poslanci nemali žiadnu imunitu.
SMK má v hlasovaní jasno. „Nemyslíme si, že zbavenie imunity poslanca je voči nemu nejaký zlý krok. Môže sa brániť,“ povedal predseda strany Béla Bugár. O údajnom vydieraní Rapšíka Bugár nič nevedel. Koalícia podľa neho nestojí na takých slabých nohách, že sa rozpadne pri jednom zbavovaní imunity.
Rusko by mal podľa Bugára ďalej zostať podpredsedom parlamentu, lebo obvinenie ešte nie je dokázané. „Treba si počkať na koniec, potom môžeme konať.“
Predseda Ľudovej únie Vojtech Tkáč povedal, že jej poslanci sa rozhodnú, až keď si prečítajú dôvody vyšetrovateľov.
Podpredseda HZDS Sergej Kozlík pre TASR povedal, že môže ísť o vyrovnanie si účtov v koalícii.
Jeho kolegyňa z hnutia Diana Dubovská tvrdí, že sa rozhodne, keď si prečíta dôkazy. Na Slovensku podľa nej nie je právny štát, a preto je poslanecká imunita správna vec. „Prežila som to na vlastnej koži.“
Ivan Hopta z KSS povedal, že ak nepôjde o politické hry, zahlasuje za zbavenie imunity. „Mnohí naši politici môžu byť v súvislosti s privatizáciou zapletení do machinácií, nemusí ísť iba o pána Ruska.“

Beata
Balogová
