šak domnieva, že kaplán by mal byť civilným zamestnancom a nie je vhodné, aby podliehal priamo ministrovi vnútra. Krajči tiež pre agentúru SITA povedal, že kapláni by mali mať plánovanú hodnosť podplukovníka a ich plat by sa mal pohybovať od 25 000 do 30 000 korún mesačne. Krajči v tejto súvislosti ministra aj interpeloval.
V odpovedi ministra vnútra sa uvádza, že podľa zmluvy medzi SR a Svätou stolicou o duchovnej službe katolíckym veriacim v ozbrojených silách a ozbrojených zboroch, ktorá platí od novembra 2002, sú kňazi a diakoni v služobnom pomere. Preto ich desať miest - vikár duchovný, jeho zástupca a 8 duchovných nebolo na scivilnenie navrhnutých. Pastoračnú službu v polícii nemá iba katolícka cirkev, ale aj iné registrované cirkvi. Minister totiž ešte 1. marca zriadil Úrad duchovných Ekumenickej rady cirkví MV SR, ktorý má plánované tri policajné tabuľkové miesta.
Policajní katolícki kapláni pôsobia na štyroch krajských riaditeľstvách PZ. Svojho kaplána má mať Policajná akadémia a policajné školy v Pezinku a Košiciach. Jedného kaplána má mať aj Stredná škola požiarnej ochrany v Žiline. Kapláni budú na školách vyučovať etiku, estetiku a náboženstvo. Na ministerstve vnútra bude pôsobiť pôsobí vikár. Vymenuje ho vojenský ordinár František Rábek v januári 2004. Fungovanie duchovnej služby bude ministerstvo financovať z vlastného rozpočtu. Predbežne sa počíta s vyčlenením približne sedem miliónov korún ročne. Rovnaké peniaze podľa poslanca Ľudovej únie Ladislava Polku chýbajú na zriadenie a sfunkčnenie Národnej databázy DNA.