Banská Bystrica 8. septembra (TASR) - Uvedením filmových dokumentov, poslednej časti triptychu Nezabudli sme, a Vtedy a dnes, a prezentáciou knihy Martina Spitzera Kde ostalo srdce pokračovali dnes v Banskej Bystrici pietne slávnosti pri príležitosti Pamätného dňa obetiam holokaustu a rasového násilia, ktorý si pripomíname 9. septembra po prvý raz v histórii Slovenska. Z iniciatívy a pod záštitou prezidenta SR Rudolfa Schustera sa začali vo štvrtok a vyvrcholia slávnostným večerom v pondelok 10. septembra v Bratislave.
Filmy i kniha zobrazujú neuveriteľne strastiplné osudy ľudí, ktorí prežili holocaust. "Príbehy ľudskej vôle a schopnosti neustále bojovať o prežitie, stoja za zamyslenie. Je našou elementárnou povinnosťou spracovať ich, kým ich protagonisti žijú. Ich svedecké výpovede sú nesmierne dôležité pre budúce generácie," zdôraznila autorka a režisérka oboch filmových dokumentov Oľga Pohanková zo Slovenskej televízie v Bratislave. Jej odborným poradcom bol riaditeľ Múzea židovskej kultúry Slovenského národného múzea (SNM) v Bratislave Pavol Mešťan. Obaja sa židovskou problematikou systematicky zaoberajú od roku 1995. Z ich autorskej dielne vyšlo už 13 dokumentov, do ktorých vybrali unikátne príbehy ľudí. Všetky financovalo Múzeum židovskej kultúry.
"Autorka je podpísaná pod filmami svojou dušou. Typická pre ňu je poetická krása. Vie najúčinnejším spôsobom vyjadriť skutočnosť, nezveličovať, nedramatizovať," povedal na margo dokumentov M. Spitzer.
Tretia 40-minútová časť triptychu zachytáva príbeh Židovky Hetty Kleinovej z USA, pochádzajúcej z Bratislavy a psychológa Šloma Breznitza, striedavo žijúceho v Izraeli a v USA, ktorí sa zachránili v období holokaustu. Druhý filmový dokument rozpráva o M. Spitzerovi, rodákovi z Domaniže pri Považskej Bystrici, ktorý žije dnes v Austrálii. Dostal sa do Švajčiarska, kde putoval z jedného internačného tábora do druhého a neskôr bol príslušníkom armády. Krátko pred skončením druhej svetovej vojny prišiel ako vojak československej armády o nohu.
*dc rč NNNN