Žiar nad Hronom 8. septembra (TASR) - Propagácia myšlienok nenásilia, tolerancie, otvorenej občianskej spoločnosti a prezentácia progresívnych umeleckých trendov v hudbe, divadle a fotografii bola hlavným cieľom tretieho ročníka multimediálneho festivalu Slovalco ATV Garden of Eden, ktorý sa dnes skončil v Žiari nad Hronom. Za dva dni sa žiarskemu publiku počas deviatich akcií predstavilo päť kapiel, štyria "dídžeji" tanečnej hudby, rovnaký počet divadiel a dve vernisáže fotografií.
Hviezdou uvedenej kultúrnej prehliadky bolo vystúpenie psychedelicpopovej česko-francúzskej kapely Here, ktorá za desať rokov existencie vydala tri albumy, absolvovala šnúru dvadsiatich piatich koncertov vo Veľkej Británii a ako jedna z mála skupín východnej Európy sa zúčastnila aj na akcii John Peel Sesion - nahrávania v štúdiu BBC u najslávnejšieho anglického dizdžokeja Radia 1, ktorý naň každý rok pozýva telesá z celého sveta. Skladba skupiny Here sa objavila aj na soundtracku k divácky úspešnému filmu Samotáři.
Významnou akciou prehliadky bola aj prezentácia pražského divadla M.U.T., vedeného slovenským režisérom Jánom Šimkom, ktoré uviedlo hru rakúskeho dramatika Ernesta Brocha Sebeobviňování. Tento súbor pôsobí pri Paláci Akropolis na pražskom Žižkove, so svojimi hrami účinkuje najmä v štátoch strednej a východnej Európy. Okrem neho sa predstavili slovenské divadelné súbory Kusy Cukru, Tak ako? a Socioart.
Na festivale vystúpili aj kapely Nylon Union, Abuse a Puding pani Elvisovej, ktoré vydali nedávno kompiláciu Veľké uši majú strach pod hlavičkou prvého slovenského alternatívneho labelu Deadred records. Okrem nich sa predstavila trenčianska trojica Kobra Sound System. Diskotekársku komunitu reprezentovala moravská dvojica Má,Ta,Sa,Mi, a Forest, patriaca k špičkám step drumďnďbass v Českej republike, či DJ Oswald, popredný predstaviteľ techhousu na Slovensku.
Záujemcovia sa oboznámili s fotografiami Jána Greguša, ale aj so skupinou Pasta, ktorá ponúkla snímky napríklad z Ekvádoru, Holandska a Chorvátska.
Prvý ročník festivalu Garden of Eden zorganizovala pred šiestimi rokmi skupinka mladých ľudí zo Žiaru nad Hronom ako spontánnu reakciu na násilný čin hnutia skinheads, pri ktorom v tomto meste zahynul 18-ročný rómsky chlapec Mário Goral. Po dvoch ročníkoch festival zdanlivo zanikol. V tomto roku sa rozhodli jeho tradíciu obnoviť. "Domnievame sa totiž, že v meste, kde spáchali prvú rasovo motivovanú vraždu na Slovensku, má podľa nás takýto festival opodstatnenie," uviedol Marko S. Minka z neformálneho občianskeho združenia Culture Support, ktoré prehliadku pripravilo. Organizátorov teší, že na rozdiel od minulosti, tentokrát podporili festival mnohé významné spoločnosti a mesto.