
Atmosféra na Predsedníctve ANO bola pokojná. Zhodli sa na tom Pavol Rusko (druhý zľava) aj Róbert Nemcsics (vpravo). FOTO SME - PAVOL FUNTÁL
r odmietol odvolať kritikov pomerov v ANO, Rusko pripomenul, že posty vo vláde patria strane, a nie ľuďom.
Diskusia bola podľa Ruska na predsedníctve pokojná: „Nepadali silné slová.“ Opaterný: „My sme nepresvedčili ich, oni nepresvedčili nás.“ Nemcsics neodpovedal na otázku, či sa po odchode z vlády vráti do parlamentu. „Nechcem predbiehať.“ ANO však nechce opustiť. „O tom neuvažujem.“ Nechcel ani povedať, ako by mal reagovať premiér.
Podpredseda KDH Pavol Minárik odmietol povedať, ako by sa mal premiér rozhodnúť. Šéf SMK Béla Bugár doplnil, že Nemcsics i Opaterný si určite uvedomujú, že „dlhodobo sa nedá robiť tak, že by ich materská strana nepodporovala“. Myslí si preto, že odvolanie bude asi vecou „pár dní, možno týždňov“.
ANO sa včera rozhodla čakať na rozhodnutie Ústavného súdu o interrupciách. Navrhuje, aby sa o novele zákona hlasovalo až v októbri. Prezident ju parlamentu vrátil.
Podľa Ruska by novelu mohlo podporiť 75 až 77 poslancov. ANO svoj návrh zdôvodnila tým, že chce zvýšiť pravdepodobnosť schválenia novely. Spolieha sa totiž na to, že by ju mohla podporiť aj časť koaličných poslancov. (sp)
Ako to bolo za bývalej vlády s odchodom ministrov?
V minulom volebnom období sa prvá výmena vo vláde udiala v kresle ministra dopravy. Začiatkom augusta 1999, teda ani nie rok po voľbách, odstúpil z vlády Gabriel Palacka. Bol to najrýchlejší odchod z vlády. Po Palackovi v októbri 1999 odstúpil aj minister hospodárstva Ľudovít Černák.
Vlani v januári opustila bývalú Dzurindovu vládu aj ministerka financií Brigita Schmögnerová. Okolnosti jej odchodu pripomínajú dnešné dianie okolo ministra Nemcsicsa. Schmögnerovú na odchod vyzvalo vedenie SDĽ, ktoré sa zmenilo a prestalo jej dôverovať. Odmietla odísť dobrovoľne a chcela sa nechať odvolať. Premiér Mikuláš Dzurinda však odmietol dať návrh na jej odvolanie. Hovoril, že ide o vnútorný spor v SDĽ a on sa pozerá na prácu kabinetu „nie podľa toho, kto je z akej strany, ale ako si plní úlohy“. SDĽ na to odpovedala neúčasťou na koaličnej rade. Schmögnerová napokon odstúpila sama.
Dzurinda zatiaľ nepovedal, čo urobí, ak by Nemcsics nechcel dobrovoľne odísť. Politológ Grigorij Mesežnikov hovorí, že premiér nemá veľký priestor na rozhodovanie. Myslí si tiež, že minister nemôže dlhodobo pôsobiť bez podpory svojej strany. (sp)