V minulom volebnom období bola SOP a SDĽ vo vláde. Dnes už SOP neexistuje a s SDĽ odišli do SDA viacerí členovia vlády a obidve strany prežívajú na okraji záujmu. Na fotografii bývalej vlády sú zakrúžkovaní P. Hamžík, Ľ. Fogaš, B. Schmögnerová, P. Kanis, M. Machová, Ľ. Ftáčnik a P. Koncoš. FOTO - ARCHÍV TASR
BRATISLAVA - Strany, ktoré mali v minulosti svojich poslancov v parlamente, ale v minuloročných voľbách neuspeli, prepúšťali zamestnancov, jedna strana aj zanikla. Ako fungujú?
SOP
„Vítame vás na stránke Strany občianskeho porozumenia. Ľutujeme, ale situácia, v ktorej sa strana nachádza, odzrkadľuje sa aj na obsahovej stránke tejto homepage,“ píše sa na internetovej stránke Strany občianskeho porozumenia. Informácií na stránke je málo.
Vo vlaňajších parlamentných voľbách SOP prepadla a šéfovia ju zrušili napriek tomu, že z nej vyšiel aj prezident Rudolf Schuster, ktorý po jej založení v roku 1998 naspieval so spolustraníkmi pesničku Miesto v Európe máme s esópé.
„Strana ukončila činnosť a odporučila svojim členom, aby prešli do Smeru. Preregistrovávanie členov ešte trvá, podľa mojich informácií tam väčšina našich členov prešla. Nechceli sme, aby pod Smer prešla celá strana automaticky, nechali sme to na dobrovoľné rozhodnutie aj našich ľudí, aj Smeru,“ hovorí niekdajší podpredseda SOP Marián Mesiarik.
Z prenajatých priestorov v bratislavskej Ružovej doline sa centrála SOP vysťahovala ešte na jar. „Koncom zimy sme mali kongres, ešte mesiac-dva sme dávali do poriadku veci, urobili finančnú revíziu a ukončili činnosť bez dlžôb,“ hovorí Mesiarik. On do Smeru nevstúpil, ale vraj sa chystá urobiť to. Dnes je v dôchodku, ako bývalý baník mohol byť už dávno. Venuje sa vnúčatám, lieči sa, lebo mal úraz.
„Ja som do Smeru zatiaľ nevstúpil. Teraz mám iné aktivity, plne ma vyťažujú. Uvidíme, ako sa situácia vyvinie,“ hovorí bývalý predseda SOP Pavol Hamžík. So Smerom vraj spolupracuje podľa potreby. Čo robí a z čoho žije, objasnil hmlisto: „Je to kombinované, týka sa to aj zahraničnopolitickej aktivity, je tam aj právničina, je to taká kombinácia viacerých činností. Pokiaľ ide o spoločenské dianie, nemienim ostať bokom, uvidí sa, ako sa to prejaví v budúcnosti.“
SDĽ prešla reformou
V centrále Strany demokratickej ľavice na Bratislavskej Gunduličovej ulici sídli okrem strany aj deväť firiem. Pred voľbami využívala strana celú svoju budovu. „Teraz využívame jeden a pol poschodia, ostatné je prenajaté,“ hovorí ústredný tajomník SDĽ Ján Richter. Okrem nájmu má strana príjmy aj z členského, SDĽ má stále 12-tisíc členov. Napriek tomu peniaze nestačili a kancelárie v SDĽ muselo opustiť množstvo zamestnancov.
V centrále SDĽ ešte vlani pracovalo 25 politicko-administratívnych pracovníkov. „Viacerí museli od nás odísť už k 1. januáru. Ostalo päť platených politických pracovníkov. Medzi zamestnancov nepočítam informačnú službu, upratovačky, ktoré sú v podstate súčasťou budovy a je to riešené z prenájmu,“ povedal Richter
SDA bez zamestnancov
Sociálnodemokratickú alternatívu založili ľudia, čo sa odtrhli od SDĽ. Ani im sa nevodí najlepšie. Pred voľbami mali štyroch zamestnancov, dnes býva centrála prázdna. „Stále sídlime na Karadžičovej ulici, ale zamestnancov nemáme. Po voľbách sme museli zrušiť sekretariát, nemôžeme mať platený aparát, lebo máme ešte nedoriešené veci za voľby. Inak strana naplno pracuje, v máji sme mali snem, na ktorom sme rozhodli, že sa budeme integrovať s ďalšími ľavicovými stranami. Teraz pripravujeme dohodu o integrácii so Sociálnodemokratickou stranou Slovenska. Či bude schválená, záleží na oboch stranách. Zapojili sme sa do aktivít týkajúcich sa interrupcií, rovnej dane, publikujeme svoje stanoviská tak, ako je to možné pre mimoparlamentnú stranu,“ hovorí predseda strany Milan Ftáčnik.
SDA vydáva stanoviská k politickým problémom, posiela ich médiám, občas píše do novín člen predsedníctva Peter Weiss.
Ftáčnik sa riadne zamestnal, po dvanástich rokoch v politike, v ktorej zastával posty poslanca aj ministra, vrátil sa na Fakultu matematiky, fyziky a informatiky.
HZD vraj funguje
„Fungujeme, začiatkom mesiaca budeme mať krajské kongresy a potom celorepublikový. Politicky pracujeme cez poslancov, ktorí s nami sympatizujú, dávame pripomienky parlamentu,“ tvrdí predseda Hnutia za demokraciu Ivan Gašparovič.
Kancelária sídla je zväčša prázdna. HZD volilo viac ako tri percentá voličov, čiže nejaké peniaze od štátu na fungovanie dostali. Tesne po voľbách hovorila členka HZD Marta Aibeková, že chcú vytvoriť miniprofesionálny aparát a budú potrebovať aspoň troch zamestnancov. Majú jedného - generálneho sekretára Jozefa Grapu.
Dnes bude hnutie rokovať s Tkáčovou Ľudovou úniou. Bývalý prominent Mečiarovho HZDS a niekdajší predseda parlamentu Gašparovič hovorí, že teraz pôsobí na Katedre trestného práva Právnickej fakulty v Bratislave ako vysokoškolský učiteľ.
Prepúšťanie v SNS
Veľkou reformou prešla Slovenská národná strana potom, ako sa znova zlúčila s odtrhnutou Pravou Slovenskou národnou stranou. Ján Slota, čo založil P SNS, je teraz šéfom SNS a bývalá šéfka SNS a niekdajšia Slotova úhlavná nepriateľka Anna Malíková je jeho prvou podpredsedníčkou. Pred voľbami mala P SNS asi päť zamestnancov a SNS asi dvanásť. Po zlúčení niektorých prepustili. „Okrem toho došlo aj k ďalším redukciám. Dnes je platená sekretárka, ekonómka, hovorca, ústredný tajomník,“ povedal hovorca SNS Rafael Rafaj.
SNS často posiela médiám svoje stanoviská, Anna Malíková je podľa Rafaja v ústredí každý deň. „My sme vo voľbách dosiahli výsledok nad tri percentá a máme istú refundáciu nákladov zo strany štátu, takže zatiaľ to finančne ide. Do volieb to bude na chlp, ale mali by sme to zvládnuť,“ hovorí Rafaj.
SNS stále sídli v lukratívnej budove na Šafárikovom námestí v Bratislave. Priestory vraj majú dlhodobo prenajaté od magistrátu, nájomné majú na niekoľko rokov dopredu vyrovnané, pretože vložili prostriedky do rekonštrukcie budovy.
OKS
Aj Občianska konzervatívna strana sídli tam, kde pred voľbami - na Žabotovej ulici, kde je aj SMK a KDH. „Uvažujeme o nejakom vlastnom sídle, ale to sú naozaj len úvahy. Úradné hodiny sú pravidelne v piatok. Máme jedného človeka na čiastočný úväzok, to stačí. Strana pracuje v normálnom rytme vrátane stretnutí, republikových rád, mali sme úspešný snem, mali sme vlastný ples, aj ho budúci rok mať budeme. Teraz bude stretnutie konzervatívnej mládeže vo Veľkom Mederi,“ hovorí predseda OKS Peter Tatár.
Strana žije z členského a z darov, jej členovia stále publikujú, vydávajú stanoviská. Podali trestné oznámenia na fašistov a komunistov. Predseda Tatár zmenil poslaneckú lavicu za živnosť, podniká v oblasti poradenstva. „Náš hlavný cieľ je vytvoriť čo najsilnejšie konzervatívne spoločenstvo ako zázemie strany, preto pracujeme aj s mládežou. Naša účasť v ďalších voľbách sa musí najskôr legitimovať normálnou každodennou straníckou činnosťou.“
Strana zelených
Funguje aj Strana zelených na Slovensku. „Od 1. apríla tohto roka som zamestnancom strany len ja. Máme ešte externého pracovníka, ktorý má na starosti správcovstvo našej chaty v Manínskej tiesňave. Chatu prenajíme v podstate len našim členom za symbolické poplatky. Občas sa tam urobí akcia v rámci životného prostredia pre stredné a základné školy. Z členského nemáme veľký príjem, máme ešte nejaké peniaze z predchádzajúceho obdobia, ale to už sa míňa. Žijeme z rôznych sponzorských príspevkov,“ povedala zamestnankyňa strany.

Beata
Balogová
