BRATISLAVA – Prezident Rudolf Schuster a šéf HZDS Vladimír Mečiar sa včera zhodli, že krajina je preťažená rôznymi kauzami. Hovorca prezidenta Ján Füle povedal, že politici by sa podľa Schustera nemali pliesť do vyšetrovania. Schuster tým myslel aj tzv. Dzurindovu skupinku či návrh na zbavenie poslaneckej imunity predsedu ANO Pavla Ruska.
Prezident zrejme odvolá ministra Roberta Nemcsicsa z funkcie, ak ho o to požiada premiér, hoci podľa Füleho by „nemusel vyhovieť takejto žiadosti“. Pravda je však taká, že po novele ústavy prezident ministra na premiérov návrh odvolať musí.
Mečiar povedal, že chcel spoznať Schusterov názor, lebo rozhodnutia parlamentu v septembri môžu ohroziť stabilitu vlády. Veľa bude záležať podľa neho na poslancoch, ktorí opustia ANO. „Ak zostanú v nezávislej pozícii, tak sa stanú jazýčkom na váhach. Na priechod zákonov bude treba vždy dohoda aj s opozičnými skupinami,“ tvrdí.
Mečiar si myslí, že koalícia sa môže rozpadnúť aj pre „vyšetrovacie“ kauzy. „Nie sú normálne pomery v štáte, keď ide predseda parlamentu, predseda vlády a členovia vlády na výsluch a dáva sa podnet na zbavenie poslaneckej imunity podpredsedu parlamentu. Kde sa toto všetko sa skončí? Nájde sa protištátna skupinka,“ konštatoval.
Výroky premiéra Dzurindu o „skupinke“ považuje Mečiar za „nešťastnú konštrukciu“. Pripustil, že skupinka je širšia, ale pravda o nej sa nepovie. Myslí si, že premiér doplatí na šéfa SIS Pittnera.
„Už keď chcel niečo urobiť, tak mal povedať tajnej službe, aby skupinku rozložila. Nie ísť sám na verejnosť s vecami, ktoré nie sú preverené, a byť sám žalobcom. Je to hrubá politická chyba, ktorá ho skôr či neskôr vytrestá a s ním aj viacerých,“ tvrdí Mečiar.
Napriek kritickým výrokom na adresu koalície Mečiar nevylúčil prípadnú podporu menšinovej vlády, ale „muselo by sa rokovať o podmienkach“. Nevie si predstaviť podporu menšinovej vlády v prípade zvyšovania cien energií.
Za problematický Mečiar označil pokus SDKÚ „mocensky sa upevniť“. „Chcú mať svojho prezidenta, komisára, Najvyšší súd, o chvíľu bude generálny prokurátor a potom predseda NKÚ. To sa tak nedá, v skupine ľudí zhromaždiť všetky mocenské nástroje,“ zdôraznil.

Beata
Balogová
