Bratislava 27. augusta (TASR) - Návrh zákona o odškodnení ľudí, ktorí figurovali počas normalizácie na tzv. čiernej listine, je na programe dnešného rokovania vlády. Okrem toho sa bude kabinet zaoberať aj novelou zákona o premávke na pozemných komunikáciách, ako aj návrhom na obmedzenie výdavkov politických strán na propagáciu pred parlamentnými voľbami.
Návrh zákona by mal zabezpečiť odškodnenie občanov poškodených represáliami komunistického režimu, ktorí doteraz odškodnení neboli. Bývalý komunistický režim ich prenasledoval od 21. augusta 1968 do 17. novembra 1989.
Podľa návrhu by sa týmto ľuďom vyplatilo jednorazové finančné odškodnenie vo výške 80 tisíc korún a v prípade ich pozostalých polovica z tejto sumy. Mal by sa im vyplácať aj pravidelný príspevok k starobnému dôchodku 720 korún a mali by mať zadarmo železničnú a autobusovú osobnú dopravu. Odškodnenie by sa podľa návrhu zákona týkalo už len 507 osôb, prevažne starších ako 70 rokov, čo predstavuje približne 68 miliónov korún.
Vláda sa bude zaoberať aj návrhom na zrušenie zákona o obmedzení výdavkov politických strán a hnutí na propagáciu pred parlamentnými voľbami, ktorý obsahuje limit 12 miliónov Sk na kampaň. Skúsenosti ukázali, že nenapomáha vytvárať rovnaké podmienky pre kandidujúce strany a zároveň, že kontrola výdavkov na predvolebnú propagáciu je málo efektívna.
Prísnejšie zabezpečenie uplatňovania práv osôb s ťažkým zdravotným alebo pohybovým postihnutím na cestách upravuje novela zákona o premávke na pozemných komunikáciách, ktorú ministri prerokujú. Sprísňuje postih vodičov, ktorí nerešpektujú osobitné označenia vozidiel prepravujúcich takéto osoby alebo ich používajú neoprávnene. Vylučuje možnosť státia iných áut na parkoviskách vyhradených pre vozidlá prepravujúce osoby zdravotne ťažko postihnuté.
Obce budú musieť do 30. apríla vyrovnať svoje územné pomery tak, aby územie každej obce tvoril jeden súvislý územný celok. Vyplýva to z novely zákona o obecnom zriadení, ktorou sa bude vláda zaoberať. Novela spresňuje definíciu územia obce, ktoré musí tvoriť súvislý územný celok a jej dopad na štátny rozpočet predstavuje dva milióny korún.