Bratislava 27. augusta (TASR) - Vláda dnes vyslovila nesúhlas s poslaneckým návrhom zákona o zmiernení niektorých morálnych a majetkových krívd dlhodobo prenasledovaných občanov vedených na tzv. čiernych listinách a ich rodinných príslušníkov.
Návrh z dielne Klubu nezávislých poslancov (KNP) mal zabezpečiť odškodnenie občanov poškodených represáliami komunistického režimu, ktorí doteraz odškodnení neboli. Na osobitných zoznamoch ich bývalý režim označoval ako "predstaviteľov, exponentov a nositeľov pravicového oportunizmu, organizátorov protistraníckych, protisocialistických a protisovietskych kampaní a akcií". Od 21. augusta 1968 do 17. novembra 1989 ich režim prenasledoval.
V evidencii sa ocitlo viac ako 1500 osôb. Väčšinou išlo o významných odborníkov z rôznych oblastí, ktorých režim systematicky prenasledoval a odsunul na perifériu občianskeho života. Predkladateľ Gustáv Krajči argumentuje aj faktom, že mnohým ľuďom bol okrem iného počas normalizácie znemožnený prístup k vzdelaniu. Často museli vykonávať prácu nezodpovedajúcu ich kvalifikácii, takže dnes poberajú najnižšie starobné dôchodky.
Podľa návrhu by sa týmto ľuďom vyplatilo jednorazové finančné odškodnenie vo výške 80 tisíc korún a v prípade ich pozostalých polovica z tejto sumy. Mal sa im vyplácať aj pravidelný príspevok k starobnému dôchodku 720 korún a mali by mať zadarmo železničnú a autobusovú osobnú dopravu. Odškodnenie by sa podľa návrhu zákona týkalo už len 507 osôb, prevažne starších ako 70 rokov, čo predstavuje približne 68 miliónov korún.
Oprávnenou osobou mala byť fyzická osoba, ktorá bola vedená na osobitných zoznamoch a na žiadosť dostala od ministerstva vnútra Osvedčenie. Oprávnenými osobami by boli aj manžel či manželka a deti, ktoré žili v období prenasledovania v spoločnej domácnosti s oprávnenou osobou.
Legislatívna rada vlády mala voči návrhu legislatívno-technické pripomienky a argumentuje aj nedostatkom finančných prostriedkov.