Banská Bystrica 9. septembra (TASR) - Inauguráciou poštovej známky venovanej izraelskému vyznamenaniu Spravodliví medzi národmi a prezentáciou knihy Rudolfa Schustera Muž s dvomi srdcami vyvrcholili dnes v Banskej Bystrici štvordňové pietne slávnosti pri príležitosti Pamätného dňa obetiam holokaustu a rasového násilia, ktorý si pripomíname 9. septembra po prvý raz v histórii Slovenska.
Známku uviedli do života prezident SR R. Schuster a minister dopravy, pôšt a telekomunikácií SR Jozef Macejko za účasti predsedu Ligy priateľstva slovenského a izraelského ľudu v izraelskom parlamente Yossima Katza a predsedu Spoločnosti československých prisťahovalcov do Izraela a honorárneho konzula SR v Izraeli Natana Steinera. Medzi vzácnymi hosťami nechýbal ani autor výtvarného návrhu emisie akademický maliar Ivan Schurmann.
Príležitostnú poštovú známku s nominálnou hodnotou 14 Sk vydalo pri príležitosti uvedeného pamätného dňa Ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácií (MDPT) SR v spolupráci so Slovenskou poštou (SP), š.p., Banská Bystrica. Vypracovali ju v priebehu jedného roka. Viacfarebnú známku s rozmermi 40 x 23 milimetrov, zobrazujúcu smutnú tváričku dieťaťa, podávanú ruku, vetvičku stromu a hviezdu s textom "Spravodlivým medzi národmi" vytlačila Poštovní tiskárna cenin Praha, a.s. Použila pritom techniku rotačnej oceľotlače v kombinácii s hĺbkotlačou na tlačových listoch po 50 známkach. Rytiny práce pre túto emisiu vytvoril akademický maliar Rudolf Cigánik. Zároveň vydali obálku prvého dňa vydania vrátane príležitostnej pečiatky s domicilom Bratislava. Na FDC je ilustračný motív stromu. Vytlačila ju uvedená tlačiareň ocelotlačou z plochých platní jednofarebne. Známka platí v tuzemskom i medzinárodnom poštovom styku oddnes až do odvolania.
Životný príbeh o Ariehovi Kleinovi spracoval R. Schuster na základe ich dlhoročného priateľstva a vzájomných návštev. Aťo, ako ho dôverne volajú priatelia, má korene v Terchovej a v Žiline. Zachránil sa z vypálenej obce Kalište neďaleko Banskej Bystrice a v roku 1949 odišiel do Izraela, kde dodnes žije. Každoročne sa však niekoľkokrát vracia na rodné Slovensko. S R. Schusterom sa prvýkrát stretol v Jeruzaleme ešte ako s košickým primátorom. Kniha Muž s dvomi srdcami symbolizuje dve Aťove srdcia - jedno zostane navždy na Slovensku a druhé má v Izraeli.