
Minister financií Ivan Mikloš sľúbil, že financovanie strán upraví nový zákon. FOTO TASR – IVAN MAJERSKÝ
BRATISLAVA – Vláda včera odsúhlasila zrušenie zákona, ktorý zakazoval politickým stranám minúť na predvolebnú kampaň viac ako 12 miliónov korún. Vláda sa zhodla, že zákon bol neúčinný a kontrola skutočných výdavkov politických strán bola málo efektívna.
Na nezmyselnosť zákona z roku 1994 upozorňovali mimovládne organizácie, o jeho neúčinnosti a obchádzaní hovorili reklamné agentúry. Dnes však mimovládne organizácie upozorňujú, že po zrušení zákona nebude existovať žiadny iný zákon, ktorý by umožňoval verejnú kontrolu politických strán.
„Je potrebné mať jasné a vynútiteľné pravidlá, ako môžu byť strany počas kampaní financované. Súčasný zákon má viaceré slabé stránky – systém treba zlepšiť tak, aby sa nedal obchádzať,“ tvrdí prezidentka Transparency International Slovensko Emília Sičáková-Beblavá. Je za finančný limit, aby mali politické strany aspoň do istej miery vyrovnané šance. Sledovať by sa podľa nej mali výdavky politických strán vrátane mien ich sponzorov.
Odbor boja proti korupcii na Úrade vlády upozornil, že by nemalo nastať právne vákuum. Minister financií Ivan Mikloš povedal, že financovanie strán vrátane sponzorských darov bude riešiť pripravovaná novela zákona o združovaní v politických stranách.
Organizácia Aliancia pre fair play tvrdí, že vláda zvolila opačný postup, a preto vyzýva poslancov, aby neschválili zrušenie zákona, kým vláda nepredloží novú predstavu o verejnej kontrole príjmov a darov strán. Keďže vláda o podrobnostiach kontroly nehovorí, „vyvoláva tým podozrenie, že ešte nemá vypracovanú konkrétnu predstavu“, píše sa v stanovisku aliancie. Minister je presvedčený, že nejde o predčasné zrušenie zákona.
Limit na reklamné výdavky strán a hnutí pred voľbami majú len niektoré európske krajiny. Viaceré štáty však venujú vyššiu pozornosť najmä príjmom strán a hnutí a usilujú sa zabrániť daňovým únikom tak, že prísne sledujú dary, darovacie zmluvy či výšku členských príspevkov.
(hr)