Ludrová 9. septembra (TASR) - Historicko-dobovým sprievodom dolnoliptovskou obcou Ludrová vyvrcholili víkendové oslavy 625. výročia prvej písomnej zmienky o nej. V sprievode sa predstavili rytieri, šermiari, ale nechýbali ani hasiči, či predstavitelia terajšej samosprávy.
Súčasťou osláv bolo posvätenie obecných symbolov v tamojšom rímskokatolíckom kostole. Terajší erb má podobu červeného štítu, v ktorom na zelenej pažiti kráča strieborná hus so žltým zobákom. Nad ňou sa vznáša strieborná ruža so zelenými kališnými lístkami, ktorá je vodorovne prestrelená zlatým šípom. Erb vytvorili heraldici spojením symbolov niekdajších dvoch obcí Vila Ludrová a Zemianska Ludrová, ktoré pod spoločným terajším názvom existujú od roku 1953.
Prvá písomná zmienka o obci Ludrová pochádza z roku 1376. Je ňou listina kráľa Ľudovíta I., ktorý v nej prikazuje richtárom a obyvateľom obcí ležiacich v chotári mesta Ružomberok, aby mu platili daň. Do úplnej závislosti od tohto mesta sa Ludrová dostala v roku 1560, povedal pre TASR ludrovský starosta Peter Dutka. K najvzácnejším pamiatkam v obci Ludrová, ktorá má približne tisíc obyvateľov, patrí ranogotický kostol Všetkých svätých. Najstaršie jeho architektonické časti poukazujú na jeho vznik v polovici 13. storočia. Prvá písomná zmienka o ňom je z roku 1376. V centre dediny sa nachádza ešte rímsko-katolícky chrám z roku 1825. Postavili ho na mieste staršieho dreveného. Okrem toho v katastri Ludrovej jestvuje významná archeologická lokalita hradiska púchovskej kultúry.