spravodlivosti Daniel Lipšic, zostať by mali len komory regulovaných profesií a komory, na ktoré je prenesený výkon verejnej moci. Takéto komory budú fungovať ako verejnoprávne inštitúcie, ktoré rozhodujú o právach a povinnostiach svojich členov. Z právnických profesií sa zachová komora advokátov, notárov a exekútorov. Zostať by mali aj komory všetkých zdravotníckych profesií a komora audítorov. "V súčasnosti zvažujeme, či zrušiť komoru stavebných inžinierov, architektov a patentových zástupcov," dodal Lipšic. Komory iných profesií by podľa neho mohli existovať ako občianske združenia, avšak nie je dôvod, aby boli zriaďované zákonom.
Ministerský návrh tiež upravuje členstvo v komorách. Povinnými členmi by museli byť len tie osoby, ktoré vykonávajú podnikateľskú činnosť alebo povolanie vo vlastnom mene a na vlastnú zodpovednosť alebo sú zodpovední za výkon danej činnosti právnickej osobe. "Nevidím logický dôvod, prečo by museli byť povinnými členmi osoby v pracovnom pomere ako je to dnes v prípade zdravotníkov," povedal Lipšic.
S cieľom zabrániť komorám, aby mohli obmedzovať vstup nových členov materiál stanovuje presné podmienky vstupu do komory. "Kritérium bude vzdelanie, prax, bezúhonnosť a odborná skúška," konkretizoval minister. Ak komora žiadosti uchádzača o členstvo napriek splneniu kritérií nevyhovie, bude o tom rozhodovať štátny orgán. Pôjde o príslušné ministerstvo, pod ktoré daná profesia spadá. "Zabráni sa tak tomu, aby komora obmedzovala konkurenciu," tvrdí Lipšic.
Ministerstvo spravodlivosti pripravilo tento materiál na základe poverenia vlády, ktorá sa vo svojom programom vyhlásení zaviazala znížiť mieru korporativizmu. Vláda sa návrhom bude zaoberať v stredu.
es;kn;bl