uknutia povstania predseda Zväzu protifašistických bojovníkov Koloman Vida. "Nemôžeme nechať zapadnúť prachom odkaz SNP, ktoré sa stalo medzníkom v slovenských dejinách a ktoré malo medzinárodný význam," zdôraznil ďalej Vida. Predseda zväzu protifašistických bojovníkov vyzdvihol, že povstaním sa Slovensko pripojilo k skupine demokratických krajín. "Jednotne, masovo a spontánne v zložitých vojnových časoch sme sa povstaním dostali na piedestál víťazov," podčiarkol.
Na spomienkovej slávnosti na bratislavskom Námestí SNP si tento historicky dôležitý deň prišli uctiť položením vencov zástupcovia Kancelárie prezidenta SR, Národnej rady SR, vlády, diplomatického zboru, politických strán, Bratislavského samosprávneho kraja, krajského úradu, mesta Bratislavy, mimovládnych organizácií ako aj priami účastníci odboja a ich blízki a príbuzní. Medzi prítomnými bolo zástupcov mladej generácie minimum. Ako uviedol pre agentúru SITA jeden z prítomných priamych účastníkov povstania Rudolf Hodás, mladí ľudia nakoniec zabudnú na odkaz SNP. Tento 78-ročný rodák zo Žiliny pokladá za problém aj to, že mladí sa väčšinou o povstaní dozvedajú iba z rozprávania starých rodičov. On osobne povstanie stále vníma ako spontánnu akciu hŕstky odvážnych ľudí.
Obavu zo zabudnutia týchto udalostí má aj 64-ročná Božena Sucháňová z Podbrezovej, kde ako 5-ročná zažila povstanie. Pani Božena si pamätá strach, že otec-partizán sa nevráti domov. V jej spomienkach utkvelo aj to, ako žili v pivnici, lietadlá, ktoré lietali nad obcou či bombardovanie. Ona osobne sa v rodine snaží hovoriť aj s jej mladšími členmi o povstaní, no má pocit, že vo všeobecnosti ľudia o tejto historickej udalosti už hovoria málo.