avda. Doposiaľ sa totiž stále do popredia dostávala len činnosť bývalej komunistickej strany a jej ilegálneho vedenia. Väčšina odbojárov však komunisti neboli, povedal pre agentúru SITA. Malo by sa povedať, že v odboji bojovali vlastenci, nielen komunisti, domnieva sa čestný predseda SZPB.
Schwarz si nemyslí, že by sa verejnosť už nezaujímala o SNP. Podľa neho dôkazom sú mnohé spomienkové akcie, ktoré sa každoročne konajú v auguste v rôznych slovenských mestách. Rovnako záujem pozoruje aj medzi najmladšími, s ktorými sa aktívni účastníci odboja stretávajú na besedách v školách. Práve pre nich by sa malo zabezpečiť pravdivé zhodnotenie SNP i celého odboja slovenských ľudí. Veď v národnooslobodzovacom boji sa zúčastnilo 65 tisíc vojakov, 18 tisíc partizánov a vyše 15 tisíc príslušníkov zahraničných jednotiek - celkovo 32 národností, dodal Schwarz. "SNP bolo po Juhoslávii najväčším povstaním v Európe. Uznáva ho celý svet a ono otvorilo Slovensku dvere do sveta," myslí si Schwarz. Podľa neho nebyť SNP, Slovensko by po druhej svetovej vojne bolo označované ako fašistický štát.
SZPB je stále v kontakte aj so zahraničnými účastníkmi odboja. Ako povedal Schwarz, dohody o spolupráci má zväz s Ruskom, Ukrajinou, Bieloruskom, Francúzskom, sčasti s Rakúskom i Maďarskom a samozrejme s Českom. Podľa Schwarzových informácií zo 120 tisíc aktívnych účastníkov odboja dnes žije ešte 19 500. Ich priemerný vek je 81 až 82 rokov.