že verí, že koaličných poslancov presvedčia argumenty opozície. Pripúšťa však, že po rozprave koalícia nebude mať 90 hlasov na schválenie novely. Maxon ďalej vyhlásil, že sa neuskutočnili rokovania s poslancom SDĽ Jozefom Tuchyňom, ktorý zvažuje svoju podporu novele.
Predseda SMK Béla Bugár však nevylučuje, že takéto rokovania sa uskutočnili, aj keď dôkazy o tom nemá. Vie si predstaviť, že tí poslanci, ktorí podmieňujú svoje hlasovanie za novelu prijatím ich pozmeňovacích návrhov, nie sú zatiaľ úplne presvedčení. "Bude tu minimálne snaha ich ovplyvniť," dodal Bugár. Zastáva názor, že na niektorých je vyvíjaný tlak, pričom mal na mysli napríklad poslancov Jána Budaja a Juraja Šveca. Napriek nátlaku predseda SMK dúfa, že novelu ústavy schváli parlament v najbližších dňoch 90 členmi zákonodarného zboru.
Maxon nepovažuje za dobré, ak by opozícia podávala v rozprave pozmeňovacie návrhy. Je presvedčený, že ani týmto krokom sa nepodarí eliminovať zásadné nedostatky v návrhu. Maxon odmieta tiež tvrdenia, že pomalé tempo diskusie súvisí s príkazom predsedu HZDS Vladimíra Mečiara. "Stretol som sa s ním v pondelok na pravidelnom rokovaní politického vedenia HZDS, čo nie je žiadna mimoriadna porada. Stretávame sa takto dva roky. To, že ide rozprava týmto tempom, nie je len zásluhou HZDS, ale celej snemovne," dodal.
Ako povedal šéf SMK Bugár, naťahovaním času "vydá koalícia svedectvo o tom, že nie je dosť silná," a to by mohlo zneistiť niektorých poslancov. Na predlžovanie rokovania existuje podľa neho taktika a ako uviedol ďalej, opozícia potrebuje údajne minimálne ešte tento víkend na to, aby mohla presvedčiť niektorých poslancov vládnej koalície nehlasovať za novelu ústavy.