Staré Hory 31. augusta (TASR) - Tohtoročná horúca jar a leto, spolu s extrémnym deficitom zrážok sa negatívne prejavili i na prietokoch malých jarčekov a potôčikov, ktoré povysychali. Aj viaceré výdatnejšie bystriny a podmáčané lokality v lesoch sú v tomto období bez vody.
Pracovník starohorskej Výskumnej stanice Ústavu ekológie lesa SAV v Starých Horách Miroslav Saniga TASR informoval, že suchom sú tiež postihnuté niektoré živočíchy, viazané na biotop podhorských a horských bystrín. Mnohým vodnárom potočným, vtákom veľkosti škorca, sa z revírov načisto vytratila voda, ktorá je ich živlom. A tak boli prinútené presťahovať sa k potokom, v ktorých je ešte voda, alebo k riekam.
Revíry pri nich však už predtým poobsadzovali iní vodnári potoční. A tak tieto operence teraz zvádzajú medzi sebou súboje o revíry. Len ten jedinec, ktorý si ustráži dostatočne veľký revír, asi kilometer vodného toku, môže prežiť. Podobné prejavy v správaní vyvolané povysychaním potokov možno pozorovať aj u prekrásne sfarbeného rybárika riečneho.
K "nedobrovoľnej vandrovačke" boli prinútené i vydry riečne. Aj týmto vzácnym cicavcom sa zo životného prostredia povytrácala na viacerých miestach voda, čo ich primälo rozširovať si revír. To však znamená, že zvieratá z postihnutých stanovíšť sa natláčajú do teritórií, kde ešte voda načisto nevyschla. Tak dochádza k častejším stretom a súbojom týchto vodných živočíchov. Ak sa vlahový deficit nevyrovná ani počas jesene, v zimnom období možno očakávať veľmi vysoké straty v lokálnych populáciách spomenutých i ďalších živočíchov.