síl SR. Ako povedal agentúre SITA vedúci odboru Ministerstva zahraničných vecí SR (MZV SR), ktorý má na starosti Irak, Radomír Boháč, budú chrániť našich ženistov, ale aj veľvyslanectvo.
Vyslanie vojakov musí schváliť vláda a parlament. V Bagdade máme teraz jedného diplomata a jedného technicko-hospodárskeho pracovníka. Na starosti majú spoluprácu s vládou a presadzovanie slovenských firiem. SR posilní účasť v Iraku o obchodného diplomata a pracovníka dočasného tímu premiéra v úrade pre obnovu Iraku.
Boháč potvrdil, že slovenská ambasáda v Bagdade bola úplne vyrabovaná a zostali len múry. Zastupiteľský úrad preto pracuje v rezidencii veľvyslanca v pokojnejšej mestskej štvrti. Výšku škôd teraz sumarizujú, ale nepredpokladajú, že pôjde o závratnú sumu. V Iraku zastupuje SR chargé d´affaires Jozef Marhefka. Veľvyslanca sme stiahli po nástupe diktátorského režimu Saddáma Husajna ako výraz politických vzťahov.
V Iraku má SR asi 80 vojakov - ženistov. Pôsobia v poľskom sektore a sú podriadení priamo poľskému veliteľstvu mnohonárodnej divízie, v ktorej má zastúpenie 21 krajín. Náklady na ich činnosť budú približne 300 miliónov korún. Časť prostriedkov bude použitá z peňazí pre chemickú jednotku, ktorá sa vrátila z Kuvajtu späť na Slovensko. Vyslanie ženistov do Iraku schválil parlament 19. júna.