vníma novelu ako prostriedok na rozloženie koalície, ktorý by jej umožnil návrat k moci.
Podľa Orosza by bolo možné začleniť do novely "poistku poistiek", ktorá by vyvrátila obavy opozičných politikov z ohrozenia suverenity štátu. Takýto "apendix", ako sa tiež vyjadril, by mohol obsahovať ustanovenie, ktorým by sa obmedzila možnosť referenda vo vyšších územných celkoch len na určité okruhy. Orosz však zastáva názor, že novela i v súčasnej podobe obsahuje dostatok poistiek, zabraňujúcich akémukoľvek rozvratu štátu. Opozícii navyše nejde o kritiku legislatívnej kvality ústavy, pretože nepredkladá nijaké pozmeňujúce návrhy k textu novely. Ako však Orosz poznamenal, "na takýto charakter rozpravy sme boli pripravení a nie sme ním prekvapení".
V pripomienke k časovému faktoru novelizácie konštatoval, že deväť tematických okruhov zmien najvyššieho zákona štátu možno rozdeliť do troch oblastí. Okruhy týkajúce sa súdnej moci mali byť prijaté už "včera", témy súvisiace s rozšírením právomocí Najvyššieho kontrolného úradu či samosprávu vyšších územných celkov potrebuje SR "zajtra", kým otázky riešiace mechanizmus vstupu SR do medzinárodných štruktúr stačia byť vyriešené do konca volebného obdobia. Predkladatelia sa však rozhodli predložiť všetky zmeny v jednom balíku a nejsť "českou cestou" - krátkymi novelizáciami jednotlivých oblastí. Orosz predpokladá, že novela by si po schválení vyžiadala vytvorenie alebo novelizáciu desiatich až dvanástich vykonávacích zákonov.
Spoluautor návrhu verí, že novela ústavy bude prijatá a garantuje jej podporu 21 hlasov poslaneckého klubu Strany demokratickej ľavice (SDĽ). Orosz je optimistom aj v prípade Jozefa Tuchyňu a dúfa, že návrh napokon podporí.