žil, že ústava je otvorený dokument, ktorý musí byť prístupný spoločenským objednávkam. Prejavilo sa to v jej viacerých novelizáciách, ktoré reagovali na požiadavky doby a prehlbujúcu sa demokratizáciu života spoločnosti. "Posledná novelizácia ústavy v roku 2001 nás výrazne posunula smerom k európskym štandardom. Zabezpečila plné uplatňovanie princípov demokracie, právneho štátu, ochrany základných práv a slobôd občana,“ povedal Mazák. Prioritou je občan, ako základný zdroj všetkej moci a ochrana jeho základných ľudských práv a slobôd, pripomenul predseda ÚS SR.
J. Mazák zdôraznil, že aj zahraniční ústavní právnici a politici hodnotia našu ústavu veľmi kladne. Za významný demokratizačný krok, ktorý novely ústavy priniesli, považuje zakotvenie priamej voľby prezidenta republiky, rozvoj a posilnenie kompetencií samosprávy, ale aj rozšírenie kompetencií Ústavného súdu SR, ktorý je strážcom ústavnosti, ochrancom práv a slobôd občanov. V tomto smere sme zašli ďalej než susedná Česká republika. Novelizácia z roku 2001 výrazne priblížila SR k modernému právnemu štátu, doložil.
Z pohľadu nášho ďalšieho ústavného vývoja bude významným medzníkom vstup SR do Európskej únie (EÚ). V súvislosti s tým, budú musieť ústavní činitelia riešiť aj otázku prednosti komunitárneho práva pred národným ústavným právom. Mazák uviedol, že zatiaľ ani členské krajiny EÚ nedospeli k jednotnému spoločnému riešeniu. "Už sa pripravuje euronovela našej ústavy, ktorá súvisí s voľbami do Európskeho parlamentu (EP). Ďalšie zmeny v tomto volebnom období neboli zatiaľ avizované, hoci sa už ozvali hlasy, že by sa mohla prijať už nová ústava,“ povedal J. Mazák. Pripomenul ale, že týmito otázkami sa musia zaoberať v prvom rade politici, a až potom zákonodarcovia a odborníci na ústavné právo.