cké vzťahy medzi rozhodovaním Ústavného súdu a všeobecných súdov.
Ako Mazák spresnil, úlohou expertov je získať čo najviac relevantných informácií pre spracovanie hodnotiacej správy pred otvorením 24. negociačnej kapitoly pre oblasť spravodlivosti a vnútorných záležitostí. Slovensko ho plánuje otvoriť už počas švédskeho predsedníctva EÚ v prvej polovici tohto roku.
Podľa predsedu ÚS majú delegáti EÚ záujem účinne napomôcť procesu, ktorý predchádza otvoreniu kapitoly a mal by viesť aj k jej úspešnému uzavretiu. "Bolo cítiť enormnú snahu získať čo najviac poznatkov, aby vedeli relevantne informovať o situácii a súčasne sa dokázali vyrovnať aj s niektorými riešeniami problémov," uviedol Mazák.
Experti sa zaujímali aj o prieťahy v súdnom konaní a ďalšie kauzy, týkajúce sa všeobecných súdov. Skúmali pritom, podľa predsedu ÚS aj možnosti, ktorými aby ÚS mohol účinnejšie zasahovať do týchto konaní. Témou rokovaní bol aj práve prerokúvaný návrh novely ústavy. Ak bude prijatá v predloženom znení, umožní napríklad Ústavnému súdu nariadiť, aby sa nepokračovalo v porušovaní ústavnosti v konaní pred všeobecným súdom a tiež priznať poškodenému určitú satisfakciu. Úprava má tiež zabrániť tomu, aby väčšina káuz končila pred Európskym súdom pre ľudské práva.
Dnešný program expertov EÚ v Košiciach pokračoval stretnutím s vedením tamojšieho Okresného a Krajského súdu.
Celkovo sedemčlenná skupina je na päťdňovej návšteve Slovenska od pondelka 12. februára. Jej členovia absolvovali už rokovania so štátnym tajomníkom ministerstva spravodlivosti SR Ladislavom Scholczom, ministrom vnútra SR Ladislavom Pittnerom, šéfkou rezortu financií Brigitou Schmögnerovou a hlavným vyjednávačom s EÚ Jánom Figeľom. Po návrate do Bruselu bude ich úlohou vypracovať hodnotiacu správu, ktorá bude mať významný dopad na prístupové rokovania o kapitole spravodlivosti a vnútorných záležitosti.