Bratislava 1. septembra (TASR) - Ochladenie počasia prinieslo aj zmenu ozónovej situácie nad Slovenskom. Riadiace stredisko ozónového smogového varovného systému SHMÚ preto odvoláva signál, ktorý od 27. augusta upozorňoval obyvateľstvo na zvýšený výskyt prízemného ozónu.
Podľa piatkových meraní v Národnej monitorovacej sieti kvality ovzdušia však bol prekročený informačný hraničný prah ozónu 180 mikrogramov na kubický meter v zóne Prešovský kraj a na monitorovacej stanici Štrbské Pleso.
Meteorológovia vzhľadom na vývoj poveternostnej situácie pri polojasnom až oblačnom počasí neočakávajú prekračovania informačného hraničného prahu ozónu na území Slovenska.
Ozón ako trojatómová molekula kyslíka je plyn rozpustný vo vode so silnými oxidačnými vlastnosťami, ktorý má akútne i chronické účinky na zdravie. Môžu sa prejaviť formou dráždenia očí, nosa a hrdla, pocitom tlaku na prsiach, kašľom a bolesťami hlavy. U astmatikov môže vyvolávať záchvaty a príznaky z dráždenia dýchacích ciest.
Chronické účinky možno očakávať pri opakovanom a dlhodobom vystavovaní organizmu jeho pôsobeniu a môžu sa prejavovať zápalovými ochoreniami dýchacích ciest a pľúc, zmenami v zložení krvi, zvýšením pohotovosti na alergickú reakciu, poruchami odolnosti organizmu. K najcitlivejším skupinám populácie na ozón patria starí ľudia, osoby s ochoreniami dýchacej a srdcovocievnej sústavy, alergici a astmatici, malé deti a tehotné ženy.
Pracovníci SHMÚ odporúčajú v situácii, keď je hraničný prah ozónu prekročený, obmedziť čas pobytu vonku, skrátiť vetranie obytných miestností, ďalej obmedziť fyzickú námahu, ako aj športové aktivity vo vonkajšom prostredí. Zároveň neodporúčajú vykonávať aktivity, pri ktorých dochádza k úniku iných škodlivín do ovzdušia. Ide o natieranie, lepenie, brúsenie, prášenie, fajčenie a podobne.