Riaditeľ SIS má informovať poslancov o nelegálnych odpočúvaniach viacerých osôb i denníka SME členmi SIS. Člen výboru Ladislav Polka z ĽÚ je presvedčený, že nelegálne odpočúvania pokračujú. „Veselo sa odpočúva ďalej, lebo ten systém je zjavne zraniteľný. Nepočuli sme žiadne záruky, že to funguje lepšie.“ Polka tvrdí, že Pittner „veľmi dôsledne všetko utajuje“.
O pokračovaní nelegálnych odpočúvaní hovoril aj líder HZDS Vladimír Mečiar. Tvrdí, že v pozadí sú ekonomické a mocenské záujmy. Myslí si, že spravodajské zložky sa vymkli kontrole štátu. Riaditelia SIS by mali podľa neho vedieť, čo sa deje v SIS a ak nevedia o odpočúvaniach, mali by niesť zodpovednosť za to, že nemajú službu pod kontrolou.
Polka hovorí, vraj aj na základe osobných skúseností, že s informáciami sa obchodovalo predovšetkým s smerom k ekonomickým zoskupeniam a proti politicky nepohodlným osobám. „Personálna zodpovednosť nebola ceľkom doriešená. Minister vnútra odvolal síce dvoch funkcionárov, ale s tým, že sa tam nič nestalo. Na druhej strane tam, kde vojenskí prokurátori konštatovali, že sa odpočúvanie konalo, okrem riadiaceho dôstojníka, o ktorom písali médiá, nevieme, čo sa udialo,“ zdôraznil.
Poslanci očakávajú od Pittnera aj vysvetlenie ku kritickým článkom na adresu SIS zverejnených v britskom spravodajskom magazíne Jane‘s Intelligence Digest. Má porozprávať i to, či SIS vedela o tzv. skupinke, ktorá má vyvíjať podľa premiéra Mikuláš Dzurindu protištátnu činnosť.
Soboňa pre SITA povedal, že jeho výbor by sa mal dohodnúť a pozvať na najbližšie rokovanie aj generálneho prokurátora Hanzela, hlavného vojenského prokurátora Trnku a šéfa NBÚ Mojžiša.
Začiatkom septembra by mal zvolať premiér aj Bezpečnostnú radu republiky. Pittner tu má predostrieť svoj návrh opatrení, aby sa nelegálne odpočúvania už v budúcnosti nediali. (ts)