kapitoly. "Každá kandidátska krajina doteraz prišla so svojou pozíciou tak, aby mohol byť uskutočnený určitý ústupový variant a tak sme to robili aj my," uviedol dnes pre novinárov podpredseda vlády SR pre európsku integráciu Pavol Hamžík.
Ako ďalej povedal, pre SR by bolo výhodnejšie, ak by EÚ rozhodla o termíne prvého rozšírenia až na konci belgického a nie súčasného švédskeho predsedníctva. Potrebujeme ďalšiu pozitívnu hodnotiacu správu, aby sme boli v tej skupine štátov, ktoré budú vstupovať do únie, konštatoval Hamžík.
Česká republika v snahe dostať sa do EÚ čo najrýchlejšie ponúkla Bruselu významné ústupky a zriekla sa niekoľkých požiadaviek na niekoľkoročné takzvané prechodné obdobia, počas ktorých by nemusela plniť náročné predpisy únie. ČR sa pre urýchlenie vstupu do EÚ vzdala žiadosti napríklad o udržanie nižšej sadzby dane z pridanej hodnoty (DPH) v telekomunikáciách a spotrebnej dane z pohonných látok. Je ochotná splniť viac nákladných smerníc v oblasti ochrany životného prostredia, splní bezpečnostné štandardy ruzynského letiska a hneď po vstupe chce liberalizovať trh s energiami.
Termín prvého rozšírenia únie by sa mohol stanoviť už na júnovom summite pätnástky vo švédskom Göteborgu, pravdepodobne však k tomu dôjde až na decembrovej vrcholnej schôdzke v bruselskom Laekene. Hlavným kritériom by mali byť závery jesennej hodnotiacej správy EK.