Bratislava 10. septembra (TASR) - Návrh výšky dotácie zo štátneho rozpočtu pre Tlačovú agentúru SR (TASR) je podľa podpredsedu Výboru Národnej rady SR pre kultúru a média Jána Budaja likvidačný a hraničí s ohrozením majetku, archívov a know-how agentúry, ktoré štát financoval v uplynulých rokoch.
"Je nepochopiteľné, prečo takúto takmer ozdravenú inštitúciu vláda znehodnocuje tým, že jej škrtá financovanie bez toho, aby dala zelenú nejakej forme transformácie TASR," povedal dnes Budaj novinárom s vysvetlením, že agentúra v posledných rokoch realizovala viaceré úspory, modernizovala technologické vybavenie a nezadlžuje sa. Výška dotácie je pritom podľa Budaja zrejme definitívna, pretože poslanecké návrhy v pléne parlamentu nemajú veľkú šancu. Znamená to však, že TASR bude mať v budúcom roku prostriedky na svoju činnosť na štyri až päť mesiacov, dodal.
Budaj ale navýšenie dotácie pre agentúru nenavrhne, pretože ho nepovažuje za systémové riešenie, ak chýba koncepcia ďalšieho vývinu TASR. Podpredseda mediálneho výboru vidí dve možnosti transformácie - na štátnu akciovú spoločnosť s možnosťou hľadania investora alebo transformáciu na verejnoprávnu inštitúciu, ktorá bude dodávať produkty na základe zmluvného vzťahu s vládou. Poslanec bude sondovať medzi kolegami najmä druhú možnosť a v prípade politickej vôle pripraví takýto návrh novely zákona o TASR.
Budaj chce tiež vo Výbore NR SR pre kultúru a médiá a následne v pléne navrhnúť, aby vláda predložila parlamentu informáciu o svojich zámeroch s TASR. Zodpovednosť za osud agentúry leží podľa neho práve na vláde, ktorá v mediálnej oblasti "notoricky neplní vlastné uznesenia".
TASR má podľa návrhu štátneho rozpočtu na budúci rok dostať dotáciu vo výške 27 miliónov korún. Počas deväťročnej existencie čerpala TASR zo štátneho rozpočtu každoročne financie až do výšky 80 miliónov Sk. Pri prerokúvaní návrhu štátneho rozpočtu na rok 2001 navrhol vicepremiér Ivan Mikloš finančný príspevok pre agentúru úplne zrušiť s odôvodnením, že ide o krok smerujúci k vytvoreniu trhového prostredia. Jeho návrh bol však nakoniec revidovaný a pre TASR bol schválený príspevok vo výške 47 miliónov Sk, čo prinútilo manažment zostaviť schodkový rozpočet s deficitom 25 miliónov Sk.