. Ako informoval Slovenský rozhlas (SRo) v obedňajšom Rádiožurnále, obesila sa v kúpeľni na opasku od župana vo viedenskej psychiatrickej klinike, kde sa liečila. Informáciu SRo potvrdili pracovníci kliniky.
Martinková sa 27. októbra minulého roku pokúsila zavraždiť svojho deväťročného syna a potom sa pokúsila o samovraždu. V stave nepríčetnosti ťažko zranila syna 15 bodnými ranami. Potom si pichla nôž do hrude a vyskočila z okna rodinnej vily vo Viedni. Viedenským lekárom sa po okamžitej hospitalizácii podarilo syna aj matku zachrániť.
B. Martinkovú za tento čin 25. júna viedenský súd zbavil obžaloby z úmyselnej vraždy. Z psychiatrického posúdenia vyplýva, že Martinková trpela paranoidno-neurotickými poruchami osobnosti, a preto v čase činu nemohla byť svojprávna. Súd navrhol jej umiestnenie do zariadenia pre duševne abnormálnych delikventov.
Aktualizácia 15:11
Viedenská polícia potvrdila samovraždu Blaženy Martinkovej
Viedeň 10. septembra (TASR) - Viedenská polícia dnes potvrdila
samovraždu Blaženy Martinkovej. TASR o tom informoval hovorca polície
v 14. viedenskom obvode, kde sa nachádza psychiatrická klinika,
v ktorej bola hospitalizovaná.
Chronológia kauzy Blaženy Martinkovej
Viedeň 10. septembra (TASR) - Blažena Martinková, manželka bývalého spolumajiteľa Slovenských liečebných kúpeľov a spoločnosti Vadium group Karola Martinku a bývalá poradkyňa expremiéra Vladimíra Mečiara, spáchala v Rakúsku samovraždu. Viedenská polícia dnes potvrdila samovraždu Martinkovej, ktorá bola od minulého novembra hospitalizovaná na psychiatrickej klinike v rakúskej metropole.
TASR v tejto súvislosti prináša stručnú chronológiu tragickej kauzy:
27. októbra 2000 - Blažena Martinková sa okolo piatej hodiny nadránom pokúsila zavraždiť svojho syna Filipa. K udalosti došlo v ich viedenskom dome na ulici Sieveringer, keď deväťročnému Filipovi zasadila 15 bodných rán kuchynským nožom. Martinková sa následne niekoľkokrát bodla do hrudníka a vzápätí vyskočila z balkóna.
Filip bol kvôli poraneniu srdca v ohrození života. Martinková utrpela rezné poranenia v oblasti hrudníka, zlomila si viacero driekových stavcov a poranila si miechu. Ešte pred jej transportom do nemocnice sa k činu priznala.
30. októbra 2000 - Martinková sa oficiálne nachádzala na druhom poschodí oddelenia intenzívnej starostlivosti Úrazovej kliniky Lorenza Böhlera, ale v podstate bola už v rukách rakúskych justičných orgánov. Voči nej sa začalo zo strany justičných orgánov predvyšetrovanie pred tým, ako mala byť príslušným prokurátorom obvinená z trestného činu pokusu o vraždu podľa paragrafu 15 a 75 rakúskeho Trestného zákona.
6. novembra 2000 - Blaženu Martinkovú previezli z Úrazovej kliniky Lorenza Böhlera na viedenskú Psychiatrickú kliniku Baumgartner Höhe. Bola daná do opatery psychiatrických špecialistov, no v rámci vyšetrovacej väzby. Špecialisti mali vypracovať správu, či je Martinková spôsobilá na právne úkony, teda či je svojprávna alebo nie.
13. marca 2001 - Podľa lekárskej správy, ktorú vypracoval viedenský súdny znalec z odboru psychiatrie, Martinková nie je spôsobilá na právne úkony. Trpí silnými depresiami, psychózou a v čase spáchania spomenutých činov nebola svojprávna. Správu vypracovali špecialisti aj na základe prvotných lekárskych správ, ktoré urobili už po tragickom čine.
25. júna 2001 - Pod vedením sudkyne Ulrike Psennerovej a dvoch ďalších sudcov sa na Prísažnom súde vo Viedni uskutočnilo prvé verejné pojednávanie s Martinkovou. Súd, ktorý sa skladal aj z ôsmich členov poroty, rozhodol, že Martinková bude umiestnená na dobu neurčitú v psychiatrickej klinike. Porota sa jednomyseľne zhodla, že v čase spáchania pokusu o vraždu syna bola Martinková nepríčetná.
2. augusta 2001 - Rozsudok viedenského Prísažného súdu nadobudol platnosť. Viedenský právny zástupca sa síce voči verdiktu súdu z 25. júna okamžite odvolal, vzápätí však z neznámych dôvodov odvolanie stiahol a Martinková mala zostať na klinike minimálne jeden rok. Štátna prokurátorka v záverečnej reči uviedla, že Martinková v čase spáchania činu nevedela, čo robí, nedá sa teda súdiť a nemôže byť odsúdená. Potvrdila, že na základe marcovej lekárskej správy súdneho znalca z odboru psychiatrie nebola svojprávna. Autor: SITA/ foto: TASR

Beata
Balogová
