Bratislava 10. septembra (TASR) - Pamätné medaily odovzdal dnes pri príležitosti Pamätného dňa obetí holokaustu prezident SR Rudolf Schuster ľuďom, ktorí nejakým spôsobom vyjadrili svoj záporný postoj k rasovému násiliu a holokaustu.
Prezident pripomenul, že hoci žijeme už v 21. storočí, prejavy rasového násilia a intolerancie pretrvávajú a naďalej rozdeľujú ľudí podľa rasy, národnosti a náboženstva. Preto sa nazdáva, že by bolo vhodné zriadiť spoločnú izraelsko-slovenskú komisiu historikov, ktorí by spracovali dejiny holokaustu, aby sa s nimi mohli podrobne oboznámiť už žiaci základných škôl.
Za boj proti rasovému násiliu a holokaustu získali pamätné medaily redakčný kolektív periodika Rómsky list a autorka dokumentárnych filmov o holokauste Oľga Pohanková. Etnografka Soňa Kovačevičová a Róbert Buchler, ktorý pripravuje Veľkú knihu o židovskej obci, prevzali pamätné medaily za vedeckú prácu venovanú holokaustu a židovskej komunite na Slovensku. Nadácia Smer ďalej ocenila autora Pamätníka holokaustu na Rybnom námestí Milana Lukáča, autora expozícií a výstav Múzea židovskej kultúry v Bratislave a Juraja Fatrana, ktorý je autorom Menory v Kremničke a pamätníkov v Seredi a Vyhniach. In memoriam boli v bratislavskom Primaciálnom paláci ocenení manželia Michal a Anna Majerčíkovci, ktorí za mimoriadnych okolností zachránili v období druhej svetovej vojny dievča. "Dnes má nimi zachránená už jedenásť vnúčat, posledné sa narodilo pred deviatimi dňami," uviedol počas slávnostného aktu riaditeľ Múzea židovskej kultúry v Bratislave Pavol Mešťan. Na slávnosti v Primaciálnom paláci v Bratislave sa zúčastnili aj zástupcovia delegácia izraelského parlamentu Knesetu na čele s Yossim Katzom. Odovzdaním pamätných medailí dnes v Bratislave vyvrcholil Pamätný deň obetiam holokaustu a rasového násilia v SR, ktorý zorganizovala nadácia Smer aj v spolupráci s KP SR a s Múzeom židovskej kultúry.
V tomto roku si po prvý raz pripomíname deň, v ktorý bol počas medzivojnového Slovenského štátu prijatá séria represívnych zákonov, tzv. židovský kódex, ako Pamätný deň venovaný obetiam holokaustu a rasového násilia. Slovenský prezident počas svojej oficiálnej návštevy Izraela vo februári 2000 sľúbil, že sa zasadí za zavedenie tohto pamätného dňa. Jeho návrh si osvojil nezávislý poslanec NR SR Robert Fico, ktorý ho koncom minulého roka predložil aj do parlamentu.