ania zamestnancov verejného sektora. "Pokiaľ ide o tarifné odmeňovanie vo verejnej službe, smerom na vládu je táto požiadavka už neaktuálna," povedal pre agentúru SITA viceprezident KOZ Igor Lenský. V súčasnosti tak podľa neho majú odbory voči vláde len tri požiadavky, keďže v prípade verejnej služby dosiahli s rezortom práce a sociálnych vecí v utorok kompromis na znení kolektívnej dohody vo verejnej službe na rok 2004.
Prvou zo zostávajúcich troch požiadaviek odborárov, ktorých sa na protestnom mítingu zišlo okolo 1 500, je zabezpečenie primeraného hmotného zabezpečenia v starobe v rámci dôchodkovej reformy. Štát by podľa nich mal garantovať minimálnu výšku dôchodku na úrovni životného minima. Dôchodková reforma je podľa prezidenta KOZ Ivana Saktora výhodná len pre bohatých. "Budeme mŕtvou generáciou," skonštatoval. Viceprezident KOZ Peter Gajdoš kritizoval dopad dôchodkovej reformy na občanov, ktorí pracovali za nízke mzdy. Nepozdáva sa mu tiež zvyšovanie veku odchodu do dôchodku. "V najbližších dvadsiatich rokoch to nie je potrebné," zdôraznil Gajdoš.
Odborári tiež požadujú rast minimálnej mzdy v tomto roku zo súčasných 5 570 Sk na 6 760 Sk a nezvyšovanie daňového zaťaženia pre občanov. Presun daňového zaťaženia z daní z príjmov na nepriame dane označil viceprezident KOZ Gajdoš za podvod. Ďalší odborársky viceprezident Eugen Škultéty kritizoval reformu zdravotníctva. Šéf odborárov Ivan Saktor upozornil na nefungujúci sociálny dialóg s vládou. "Kto nepočúva, bude zničený, lebo hluchý sa nevie orientovať," povedal. Podľa neho "Slovensko musí ísť na nohy, nič iné nám nepomôže, len zastaviť prácu za žobrácke mzdy".
Protestné zhromaždenie odborárov sa začalo s miernym meškaním, pretože autobusy s časťou odborárov prišli na miesto stretnutia pred bratislavským Istropolisom neskôr. Od Trnavského mýta sa kolóna odborárov presúvala pešo chodníkmi cez Šancovú ulicu po budovu YMCA a ďalej Žilinskou ulicou pred Úrad vlády SR. Aby odborárom uľahčili presun, policajti pozastavili premávku na križovatke na Račianskom mýte a pred budovou YMCA.
Na zablokovaných križovatkách sa rýchlo vytvorilo zdržanie a dopravné zápchy, v ktorých vznikali až polkilometrové rady motorových vozidiel. Niektorí vodiči pritom trúbili, väčšina však trpezlivo čakala. Odborári spestrili sprievod a samotný míting pískaním, rapkaním a množstvom transparentov. Medzi nimi boli napríklad tieto: "Zodrali ste nás už z kože, máme ešte kosti, potom sú na rade naše vnútornosti," či "Ďalej se už nedá žic, my už máme holú ric, ráč to vláda pochopic." Pochod aj míting sa skončil bez incidentov.
Protestné akcie odborárov by mali pokračovať 9. septembra demonštráciou pred Národnou radou SR a 26. septembra, kedy by sa mal uskutočniť hodinový celoslovenský štrajk.
zd;su yk