Bratislava 4. septembra (TASR) - Termín demisie odchádzajúceho ministra hospodárstva Roberta Nemcsicsa a nástup Pavla Ruska na tento post je vnútornou vecou Aliancie nového občana (ANO).
Povedal to premiér Mikuláš Dzurinda, ktorý akceptoval nomináciu ANO na spomínanú funkciu. O svojom rozhodnutí, ktorému predchádzali konzultácie s lídrami SMK a KDH Bélom Bugárom a Pavlom Hrušovským, už informoval aj prezidenta Rudolfa Schustera. Dzurinda podá prezidentovi návrh na Ruskovo vymenovanie do funkcie ministra bezprostredne po tom, ako podá Nemcsics demisiu.
Predseda vlády súčasne označil medializované informácie o tom, že Nemcsics by mohol posilniť rady jeho SDKÚ, za produkt mediálnych hier. "Všetko, čo som si prečítal a vypočul okolo pána Nemcsicsa v súvislosti s SDKÚ je produktom týchto viac alebo menej trápnych mediálnych hier," vyhlásil. Zároveň však zdôraznil, že SDKÚ má ambíciu združovať kvalitných nových ľudí.
Od Pavla Ruska na ministerskom poste očakáva, že si bude plniť povinnosti a že bude "zo všetkých síl napĺňať vládny program". Dzurinda však priamo neodpovedal na otázku, či je Rusko odborne spôsobilý na takúto funkciu.
Premiér zároveň očakáva, že sa na Slovensku upokojí situácia a vytvorí sa priestor pre napĺňanie vládneho programu a reforiem. "Možno si spomínate, v lete som Vám povedal, že pán Rusko sa bude musieť na jeseň rozhodnúť, či do vlády alebo do opozície. Včera dal pán Rusko odpoveď," dodal Dzurinda.
V súvislosti s tým, že Rusko čelí podozreniam zo spáchania trestných činov, zdôraznil, že si ctí princíp prezumpcie neviny. Z predchádzajúcej vlády odišli kvôli údajným podozreniam niektorí predstavitelia, napríklad Pavol Hamžík, Ľudovít Černák či Gabriel Palacka. Dzurinda vyhlásil, že odišli preto, aby "uvoľnili atmosféru, ktorá príliš zhustla, neraz a často aj pod vplyvom rôznych mediálnych hier."
Dzurinda sa vyjadril aj k dnešnému rozhodnutiu Ústavného súdu SR, ktorý odročil verejné ústne zasadnutie o interrupciách na neurčito. Podľa vlastných slov sa bude snažiť presvedčiť liberálov, aby Národná rada SR rozhodovala o návrhu tzv. interrupčnej novely až po náleze Ústavného súdu. "Mali by sme byť trpezliví a ponechať ústavným sudcom taký priestor, aký považujú za potrebný," konštatoval.