Slovensko v ohlasoch zahraničných masmédií

Viedeň 10.septembra (TASR) - Len dva priechody na rakúsko-slovenskej hranici majú nepretržitú prevádzku. Aby sa cestujúci vyhol nepríjemnostiam, je najlepšie informovať sa - najskôr u profesionálov v Rakúskom automotoklube

Rakúšania majú len chabé vedomosti o svojich susedoch

(ÖAMTC). Tam príslušná odborná referentka hľadá najskôr Slovensko pod heslom "Československo" a potom podá záujemcovi informáciu o hraničných priechodoch - do Slovinska. To všetko 12 rokov po otvorení hraníc a osem rokov po zániku ČSFR, píše dnešné vydanie viedenského denníka Der Kurier v ironickom článku "Prečo leží Slovensko za Spielfeldom?"

Súkromne zorganizovaný prieskum o hlavnom meste Slovenska v istej cestovnej kancelárii vo Viedni, kde pracujú samí vzdelaní ľudia, priniesol taktiež zaujímavé výsledky - z 12 odpovedí boli správne štyri, aj keď má Bratislava k Viedni bližšie ako napríklad St.Pölten. Jeden z opýtaných položil pohotovo protiotázku: Slovensko- je to niečo pri Česku? Dve osoby, ktoré vedeli správne odpovedať, už v Bratislave boli - jedna v známom obchode so starožitnosťami v centre mesta, druhá v bratislavskej opere "pretože je to lacné".

Rakúšanov však nezaujímajú ani iné kandidátske krajiny EÚ - v kníhkupectve v blízkosti Viedenskej univerzity by ste márne hľadali napríklad sprievodcu po Varšave. Zato si tu môžete kúpiť turistického sprievodcu po mexických provinciách, ale aj po Ďalekom východe. Vedúci predajne tvrdí, že sa riadi dopytom a o Varšavu akosi nie je záujem. Varšava je pritom hlavné mesto európskeho štátu s takmer 40 miliónmi obyvateľov.

Zato obyvatelia okolitých pre Rakúšanov očividne neznámych krajín poznajú alpskú republiku veľmi dobre. V postranných viedenských uličkách stojí pomaly viac autobusov z Čiech a Poľska ako napríklad z Nemecka či Talianska. Aj majitelia viedenských pohostinstiev registrujú narastajúce počty návštevníkov z Východu. Bolo by preto dobré vedieť, s kým máme tú česť, uzatvára Der Kurier.

 

V Rakúsku sa v utorok začne voj. cvičenie za účasti armád 20 krajín, vrátane SR

Graz 10. septembra (TASR) - Prípravy na medzinárodné vojenské cvičenie Cooperative Best Effort 2001, ktoré sa v rámci projektu NATO Partnerstvo za mier začne v utorok v Rakúsku, a to na cvičisku Seetaler Alpe v Hornom Štajersku, vrcholia.

Na manévroch sa zúčastnia príslušníci ozbrojených síl Rakúska i Slovenska, ako aj Azerbajdžanu, Bulharska, Grécka, Gruzínska, Chorvátska, Kanady, Litvy, Lotyšska, Macedónska, Moldavska, Poľska, Rumunska, Talianska, Turecka, Ukrajiny, USA, Uzbekistanu a Veľkej Británie. Arménsko účasť odrieklo z finančných dôvodov.

Medzi prvými zahraničnými účastníkmi, ktorí dorazili dnes predpoludním do dejiska manévrov, boli kontingenty z Chorvátska a Poľska. Už od víkendu však cvičenie pripravujú členovia štábov a velenia manévrov, vrátane zástupcov Hlavného stanu spojeneckých síl NATO v južnej Európe (AFSOUTH) z Neapolu, Spoločného veliteľstva Juh z Larissy, ako aj Exercise Corps Planning Teamu (ECPT). Na území alpskej republiky sa už nachádzajú aj ďalší zahraniční účastníci, ktorí sa presúvajú do dejiska cvičenia.

Cieľom manévrov, na ktorých sa popri stovkách mužov zúčastnia aj asi dve desiatky obrnených transportérov, tucet vrtuľníkov a asi 400 vojenských vozidiel, je nácvik jednotného postupu pri mierovej misii podľa príkladu doterajších situácií na Balkáne. Slovenské veľvyslanectvo v USA pripravilo Deň židovského dedičstva Washington 9. septembra (TASR) - Pri príležitosti Pamätného dňa obetí holokaustu a rasového násilia slovenské veľvyslanectvo vo Washingtone pripravilo na stredu Deň židovského dedičstva.

Podujatie sa uskutoční v novopostavenej budove slovenského veľvyslanectva vo Washingtone. Jeho súčasťou bude seminár venovaný tematike holokaustu, bohatej minulosti i prítomnosti židovskej komunity na Slovensku, ako aj prezentácii výstavby pripravovaného mauzólea slávneho bratislavského rabína Chatama Sofera.

Okrem veľvyslanca SR Martina Bútoru na seminári vystúpia experti zo Slovenska (Peter Salner, Egon Gál, Eva Salnerová, Zora Bútorová) a po jeho skončení bude v priestoroch ambasády otvorená výstava fotografií Yuriho Dojca venovaní tematike holokaustu.

Deň predtým, v utorok 11. septembra americké Múzeum holokaustu vo Washingtone udelí medailu za odboj skupine protifašistických židovských bojovníkov z niekdajšieho pracovného tábora pre Židov v Novákoch, ktorí sa zúčastnili Slovenského národného povstania.

Na slávnostnom zhromaždení v Múzeu holokaustu, ktoré sa za prítomnosti vysokých predstaviteľov amerického spoločenského života uskutoční v utorok večer, prehovorí veľvyslanec SR v USA Martin Bútora. Za novácku partizánsku skupinu prevezme vyznamenanie Alexander Bachnár.

Dojc je ruský emigrant, ktorý sa v roku 1968, keď sovietske tanky vtrhli do bývalého Československa zúčastnil letnej umeleckej školy v Británii. O rok neskôr emigroval do Kanady a stal sa uznávaným fotografom. Získal niekoľko prestížnych cien Jeho práce vlastní kanadské múzeum fotografie.

 

V rakúskom Burgenlande zadržali 28 ilegálnych migrantov

Eisenstadt 10. septembra (TASR) - Počet ilegálnych migrantov, ktorí prichádzajú do Burgenlandu, neklesá. V noci nadnes zadržali vojaci, pomáhajúci rakúskej armáde pri ochrane hraníc, 28 ilegálnych migrantov z Afganistanu. Utečenci prišli zo smeru od Slovenskej republiky pešo cez tzv. zelenú hranicu, informovali dnes rakúske úrady.

Jednu skupinu migrantov pozostávajúcu z 15 ľudí z Afganistanu, vrátane viacerých detí, zadržali v katastri obce Deutsch Jahrndorf okolo 2.30 h SELČ. O niekoľko hodín neskôr padla do rúk vojakov rakúskej armády 13-členná skupina Afgancov. Obe skupiny dopravili do pohraničného zberného tábora v meste Neusiedl am See. Vojenskí pozorovatelia z Rumunska a Slovenska sa zúčastnia na cvičení Delta 2001 Budapešť 10. septembra (TASR) - Vojenskí pozorovatelia z Rumunska i Slovenska sa zúčastnia na americko-maďarskom vojenskom cvičení Delta 2001 spojenom s ostrou streľbou, ktoré sa do 14. septembra koná na centrálnom cvičisku a strelnici v maďarskej Várpalote. Oznámil to dnes v Budapešti maďarský rezort obrany.

Štyria Rumuni a piati slovenskí pozorovatelia, ktorí budú pracovať v súlade s medzivládnymi dohodami dopĺňajúcimi Viedenský dokument z roku 1994 v súvislosti s posilnením vzájomnej dôvery a rozvojom vojenských vzťahov, strávia v Maďarskej republike štyri dni. Po skončení manévrov navštívia ešte výcvikové stredisko Maďarskej armády v Szabadszállási.

Maďarská republika rešpektujúc odporúčania Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) a zohľadniac dobré susedské vzťahy pozvala na vojenské cvičenie v duchu vzájomnej otvorenosti aj predstaviteľov Chorvátska, Juhoslovanskej zväzovej republiky, Rakúska, Slovinska a Ukrajiny, informovalo budapeštianske ministerstvo obrany.

Na vojenskom cvičení, ktoré sa začalo 27. augusta, sa zúčastňuje 2200 príslušníkov maďarskej pechoty a 600 amerických vojakov, príslušníkov I. tankovej brigády, ako aj 750 bojových prostriedkov, vrátane vrtuľníkov z oboch krajín, či lietadiel typu MIG-29 a L-39. Blažena Martinková spáchala samovraždu Viedeň 10. septembra (TASR) - Blažena Martinková spáchala v Rakúsku samovraždu. S odvolaním sa na správu viedenskej polície o tom dnes informoval Slovenský rozhlas.

 

Slovenská ambasáda nemôže potvrdiť informácie o samovražde Martinkovej

Viedeň/Bratislava 10. augusta (TASR) - Veľvyslanectvo SR vo Viedni dnes popoludní nemohla potvrdiť ani vyvrátiť informácie o samovražde Blaženy Martinkovej, ktorú v novembri 2000 hospitalizovali na psychiatrickej klinike v rakúskej metropole.

Konzulka ambasády Hana Kováčová pre TASR povedala, že informácie o samovražde jej do 14.00 h SELČ nepotvrdili ani cudzinecká polícia, ani klinika, ani sudkyňa zapojená do jej prípadu. Cudzinecká polícia veľvyslanectvu oznámila, že nedostala žiadne hlásenie v tomto zmysle. Sudkyňa povedala, že o prípadnej samovražde bude určite informovaná, ale v priebehu troch až štyroch dní.

Konzulka dodala, že predstavitelia inštitúcií, s ktorými sa skontaktovala, sú uvedenými správami zaskočení.

 

Viedenská klinika sa zatiaľ odmieta vyjadriť k správam o samovražde Martinkovej

Viedeň/Bratislava 10. októbra (TASR) - Tlačové oddelenie viedenskej psychiatrickej kliniky, kde bola hospitalizovaná Blažena Martinková, sa dnes popoludní odmietlo vyjadriť k informáciám o samovražde jednej z pacientiek.

Pracovníčka tlačovej služby pre TASR poukázala na ochranu personálnych údajov o pacientoch a dodala, že momentálne skúma, či je možné informácie tohto druhu zverejniť. V Rakúsku odsúdili tehotnú Slovenku na dva roky nepodmienečne Viedeň 10. septembra (TASR) - Na dva roky odňatia slobody nepodmienečne odsúdil dnes Krajinský súd vo Viedni 30-ročnú občianku SR Angeliku R., ktorá uspala sedatívami rovesníka z Viedne a následne mu odcudzila 8000 šilingov v hotovosti, retiazky zo žltého kovu a iné predmety.

Súd v rozsudku, ktorý kvôli odvolaniu obhajoby ešte nie je právoplatný, súčasne zmenil charakter 20-mesačného podmienečného trestu obžalovanej, ktorá konala podobne už v minulosti.

Angelika R., ktorá priznala, že sa dopustila krádeže, ale tvrdila, že jej partner zaspal tentoraz bez jej pomoci, pri telefonáte istého známeho jej obete v osudný októbrový večer 2000 uviedla: "Miláčik už spí." V súčasnosti je tehotná a vedno s malým dieťaťom je umiestnená vo vyšetrovacej väzbe.

 

Veľvyslanectvo SR je informované o tragédii Martinkovej

Viedeň/Bratislava 10. septembra (TASR) - Veľvyslanectvu SR vo Viedni dnes rakúska polícia oficiálne potvrdila, že 9. septembra o 07.30 h spáchala Blažena Martinková samovraždu. Viedenská polícia informovala konzulárny odbor ZÚ SR na základe písomnej požiadavky.

Konzulárny odbor ďalej pre TASR potvrdil, že na základe požiadavky rodinných príslušníkov nebude informovať o podrobnostiach tragédie. Doteraz sa nikto z príbuzných neobrátil na slovenské veľvyslanectvo v Rakúsku s prosbou o pomoc pri preprave Martinkovej telesných pozostatkov na Slovensko. Najprv sa však musí vykonať súdna pitva, až potom možno uvažovať o prevoze.

Aj viedenská polícia dnes potvrdila samovraždu Blaženy Martinkovej, ktorá bola od minulého novembra hospitalizovaná na psychiatrickej klinike v rakúskej metropole.

Hovorca polície v 14. viedenskom obvode, kde sa klinika nachádza, pre TASR povedal, že telo Martinkovej našiel personál nemocničného zariadenia v nedeľu ráno. Pacientku našli obesenú v sprche.

Bližšie informácie zatiaľ nie sú známe. Telo nebohej podrobia súdnej pitve, jej termín hovorca nevie. Prípad odovzdali prokuratúre.

 

Slovenskí Rómovia žiadajú zo škandinávskych krajín o azyl najmä vo Švédsku

Oslo/Kodaň 10. septembra (TASR) - Na rozdiel od Švédska nezaznamenali ostatné škandinávske krajiny v uplynulom období nárast počtu slovenských žiadateľov o azyl.

Ako dnes TASR potvrdil dánsky imigračný úrad, v prvých septembrových dňoch nezaregistrovali ani jednu žiadosť o azyl podanú slovenskými štátnymi príslušníkmi. Rovnaká situácia bola aj v letných mesiacoch jún a júl, len v auguste požiadali v Dánsku o azyl traja Slováci. Dovedna sa o azyl uchádzalo od začiatku tohto roku 299 slovenských občanov, pričom imigračný úrad neskúmal, či ide o Rómov. Rovnako si dánske úrady nevedú štatistiku o tom, koľko uchádzačov krajinu už opustilo a koľkí sa ešte v Dánsku nachádzajú. Podľa informácií imigračného úradu však musela väčšina z nich už odcestovať vzhľadom na zamietnutie ich žiadosti.

Nórsko je pre slovenských žiadateľov o azyl zjavne oveľa menej atraktívnejšie, pretože od začiatku tohto roka do konca júla zaznamenali len 24 žiadostí. Podľa informácií nórskeho imigračného úradu poskytnutých TASR nie je augustová štatistika uchádzačov zatiaľ skompletizovaná, takže sa počet príslušníkov jednotlivých štátov nedá ešte zistiť.

Záujem žiadateľov o azyl opadol aj vo Fínsku. Ako TASR potvrdilo tlačové a konzulárne oddelenie slovenského veľvyslanectva v Helsinkách, od mája do konca augusta nepožiadal o azyl v tejto krajine žiaden Slovák. V tejto súvislosti však veľvyslanectvo pripomenulo, že po sprísnení zákona týkajúceho sa azylantov trvá proces posudzovania žiadostí o azyl len dva až tri týždne a doteraz sa neskončil pozitívne pre žiadneho slovenského uchádzača.

Slovenských Rómov priťahuje však Švédsko, kde imigračný úrad zaregistroval od začiatku tohto roku 179 žiadostí o azyl, z čoho 109 bolo v auguste a 47 v priebehu uplynulého týždňa.

 

Viedenská polícia vylúčila vraždu Martinkovej a ustanovila komisiu

Viedeň 10. septembra (TASR) - Kriminálna polícia v 14. viedenskom obvode Penzinger ustanovila komisiu zloženú z kriminalistického experta, lekára, vyšetrovateľa a právnika, aby preskúmali okolnosti samovraždy Blaženy Martinkovej, keďže k tragédii došlo na psychiatrickej klinike Otto Wagner, bývalej Baumgartner Höhe v ich obvode. Kriminalisti absolútne vylúčili, že by čin spáchala cudzia osoba, teda žeby došlo k naplneniu trestného činu vraždy.

V súčasnosti prebieha súdna pitva Martinkovej na Inštitúte súdneho lekárstva v deviatom viedenskom obvode, potvrdil pre TASR jeden z vyšetrovateľov. Ako dlho bude obdukcia trvať, nevedel povedať a nie je známe ani, kedy by malo dôjsť k prípadnému preneseniu telesných pozostatkov na Slovensko. Príslušníci polície z tohto obvodu boli informovaní o vražde približne o 8.00 h v nedeľu ráno, teda približne pol hodinu po tragédii. Manžela Martinkovej Karola Martinku v tejto súvislosti doteraz nevypočúvali.

Veľvyslanectvu SR vo Viedni dnes rakúska polícia oficiálne faxom okolo tretej popoludní potvrdila, že 9. septembra o 07.30 h spáchala Blažena Martinková samovraždu. Viedenská polícia informovala konzulárny odbor ZÚ SR na základe písomnej požiadavky. Konzulárny odbor ďalej pre TASR potvrdil, že na základe požiadavky rodinných príslušníkov nebude informovať o podrobnostiach tragédie. Doteraz sa nikto z príbuzných neobrátil na slovenské veľvyslanectvo v Rakúsku s prosbou o pomoc pri preprave Martinkovej telesných pozostatkov na Slovensko. Najprv sa však musí vykonať súdna pitva, až potom možno uvažovať o prevoze.

Hovorca polície v 14. viedenskom obvode, kde sa klinika nachádza, pre TASR povedal, že telo Martinkovej našiel personál nemocničného zariadenia v nedeľu ráno.

 

Martinková v predvečer svojej samovraždy komunikovala s lekárkou

Viedeň 10. septembra (TASR) - Blažena Martinková komunikovala v predvečer svojej samovraždy so službukonajúcou lekárkou psychiatrického oddelenia viedenskej kliniky Otto Wagner, bývalej Baumgartner Höhe. V posledných dňoch sa rozprávala aj s ostatnými pacientami a podrobovala sa pravidelným psychoterapeutickým liečbam. TASR o tom dnes informovali príslušní lekári, ktorí si neželajú byť menovaní.

Zdravotnícky výbor mesta Viedeň, ktorému je podriadený Zväz viedenských nemocníc, bol o nedeľnom čine Martinkovej informovaný až dnes. S vyšetrovaním nemá výbor nič spoločného, keďže je to v kompetencii kriminálnej polície v 14. viedenskom obvode Penzinger. TASR o tom informovala hovorkyňa viedenskej mestskej rady pre zdravotníctvo, ktorá podlieha spolkovému ministerstvu zdravotníctva. Podľa jej slov nie je možné zabrániť samovražde ani u takých pacientov, ako bola Martinková i keď v poslednom období si na podobný prípad nepamätá. Vzhľadom k principiálnemu embargu a žiadosti rodiny ďalšie podrobnosti odmietla uviesť. "Stávajú sa vo Viedni samovraždy, či už v nemocniciach, alebo v metre a nikto sa natoľko o nich nezaujíma," dodala. Hovorkyňa nevedela uviesť, akým spôsobom sa Martinková obesila.

Kriminálna polícia v 14. viedenskom obvode Penzinger ustanovila komisiu zloženú z kriminalistického experta, lekára, vyšetrovateľa a právnika, aby preskúmali okolnosti samovraždy Blaženy Martinkovej, keďže k tragédii došlo na psychiatrickej klinike v ich obvode. Kriminalisti absolútne vylúčili, že by čin spáchala cudzia osoba, teda žeby došlo k naplneniu trestného činu vraždy.

V súčasnosti prebieha súdna pitva Martinkovej na Inštitúte súdneho lekárstva v deviatom viedenskom obvode, potvrdil pre TASR jeden z vyšetrovateľov. Ako dlho bude obdukcia trvať, nevedel povedať a nie je známe ani, kedy by malo dôjsť k prípadnému preneseniu telesných pozostatkov na Slovensko. Príslušníci polície z tohto obvodu boli informovaní o vražde približne o 8.00 h v nedeľu ráno, teda približne pol hodinu po tragédii. Manžela Martinkovej Karola Martinku v tejto súvislosti doteraz nevypočúvali.

Veľvyslanectvu SR vo Viedni dnes rakúska polícia oficiálne faxom okolo tretej popoludní potvrdila, že 9. septembra o 07.30 h spáchala Blažena Martinková samovraždu. Viedenská polícia informovala konzulárny odbor ZÚ SR na základe písomnej požiadavky. Konzulárny odbor ďalej pre TASR potvrdil, že na základe požiadavky rodinných príslušníkov nebude informovať o podrobnostiach tragédie. Doteraz sa nikto z príbuzných neobrátil na slovenské veľvyslanectvo v Rakúsku s prosbou o pomoc pri preprave Martinkovej telesných pozostatkov na Slovensko. Najprv sa však musí vykonať súdna pitva, až potom možno uvažovať o prevoze.

 

Ján Figeľ opustil Úrazovú nemocnicu v Brne

Brno 10. septembra (TASR) - Sanitka so štátnym tajomníkom MZV SR Jánom Figeľom opustila dnes o 17.50 h Úrazovú nemocnicu v Brne. Do Bratislavy bude pacient prevezený vrtuľníkom, ktorý je už pripravený na letisku Brno - Tuřany.

"Transport bude realizovaný, práve sme dostali povolenie na let," potvrdil TASR riaditeľ kancelárie štátneho tajomníka Peter Hatiar.

Zdravotný stav Figeľa, ktorý sa v nedeľu zranil na futbalovom zápase v Moutniciach pri Brne, je stabilizovaný. Pacient bude dopravený vrtuľníkom do bratislavskej nemocnice, kde sa uskutočnia ďalšie vyšetrenia," informoval zástupca riaditeľa Úrazovej nemocnice v Brne Jan Kubačák.

Figeľ sa zranil pri priateľskom futbalovom stretnutí českých a slovenských ľudovcov v Moutnici pri Brne. Na mokrej tráve sa pošmykol, spadol na chrbát, vyrazil si dych a stratil cit v dolných končatinách.

Vrtuľník záchrannej služby pristál niekoľko minút potom priamo na futbalovom ihrisku a prepravil Figeľa do nemocnice. Došlo k poruche hybnosti dolných končatín a počas transportu neskôr aj horných končatín - pravdepodobne v dôsledku funkčnej poruchy miechy.

Hybnosť končatín sa obnovila, ale došetrenie a liečba si vyžiada ešte určitý čas pobytu v nemocnici.

 

V Belgicku sa zvýšil počet slovenských žiadateľov o azyl

Brusel 10. septembra (TASR) - Krajiny Beneluxu už nie sú na rozdiel od minulosti atraktívne pre žiadateľov o politický azyl zo Slovenska, hoci v Belgicku zaznamenali v auguste zvýšený počet slovenských utečencov.

Ako dnes TASR informoval imigračný úrad pri belgickom ministerstve vnútra, v auguste požiadalo o azyl 107 utečencov zo Slovenska. Oproti predchádzajúcim mesiacom ide o pomerne veľký nárast - v júli prišlo totiž do Belgicka iba 40 a v júni 45 slovenských azylantov.

Na rozdiel od jarných mesiacov, keď napríklad v apríli žiadalo o azyl vyše 160 občanov SR, ostávajú zatiaľ belgické úrady pokojné a o možných opatreniach začnú uvažovať až pri výraznejšom náraste počtu azylantov.

Napriek zvýšenému augustovému počtu možno konštatovať, že Belgicko prestalo byť po sprísnení azylovej politiky a zrušení finančnej pomoci utečencom pre azylantov atraktívne. V minulých rokoch sem totiž počas leta prichádzalo vyše 300 slovenských občanov mesačne.

Výrazne sa oproti minulým rokom zlepšila situácia v Holandsku. Zatiaľ čo v roku 1999 tam o azyl žiadalo 467 a vlani dokonca až 998 Slovákov, za prvých osem mesiacov tohto roka evidujú úrady iba 87 slovenských žiadostí.

"Situácia je naozaj pokojná a oproti minulým rokom ide o veľké zlepšenie," povedal TASR zdroj holandského ministerstva spravodlivosti.

Rovnako luxemburské úrady nezaznamenali v uplynulých mesiacoch mimoriadny nárast počtu žiadateľov. Hoci zdroj ministerstva vnútra dnes nevedel uviesť presnejšie čísla, pripomenul, že Luxembursko azylantov nikdy nelákalo a o zavedení víz pre Slovensko sa vlani v apríli uvažovalo len zo solidarity s Belgickom.

 

Blažena Martinková spáchala samovraždu (súhrn)

Viedeň 10. septembra (TASR) - Viedenská polícia zo 14. obvodu dnes potvrdila samovraždu Blaženy Martinkovej, ktorá bola od minulého novembra hospitalizovaná na viedenskej Psychiatrickej klinike Otta Wagnera vo svojej izbe v pavilóne číslo 23.

Hovorca polície v obvode Penzinger, kde sa klinika nachádza, pre TASR povedal, že telo Martinkovej našiel personál nemocničného zariadenia v nedeľu ráno. Pacientku našli obesenú v sprche. Podľa rakúskej tlačovej agentúry APA ju krátko pred samovraždou v navštívil jeden z jej príbuzných a večer pred smrťou pôsobila pokojným dojmom.

Kriminálna polícia v 14. viedenskom obvode Penzinger stanovila komisiu zloženú z kriminalistického experta, lekára, vyšetrovateľa a právnika, aby preskúmali okolnosti samovraždy Blaženy Martinkovej, keďže k tragédii došlo na psychiatrickej klinike v ich obvode. Kriminalisti absolútne vylúčili, že by čin spáchala cudzia osoba, teda že by došlo k naplneniu trestného činu vraždy.

V súčasnosti prebieha súdna pitva Martinkovej na Inštitúte súdneho lekárstva v deviatom viedenskom obvode, potvrdil pre TASR jeden z vyšetrovateľov. Ako dlho bude obdukcia trvať, nevedel povedať, a nie je známe, ani kedy by malo dôjsť k prípadnému preneseniu telesných pozostatkov na Slovensko.

Príslušníci polície z tohto obvodu boli informovaní o samovražde približne o 08.00 h v nedeľu ráno, teda približne pol hodinu po tragédii. Manžela Martinkovej Karola Martinku v tejto súvislosti doteraz nevypočúvali.

Martinková komunikovala v predvečer svojej samovraždy so službukonajúcou lekárkou psychiatrického oddelenia viedenskej Psychiatrickej kliniky Otta Wagnera, bývalej Baumgartner Höhe. V posledných dňoch sa rozprávala aj s ostatnými pacientmi a podrobovala sa pravidelným psychoterapeutickým liečbam. TASR o tom dnes informovali príslušní lekári, ktorí si neželajú byť menovaní.

Zdravotnícky výbor mesta Viedeň, ktorému je podriadený Zväz viedenských nemocníc, bol o nedeľnom čine Martinkovej informovaný až dnes. S vyšetrovaním nemá výbor nič spoločného, keďže je to v kompetencii kriminálnej polície v 14. viedenskom obvode Penzinger. TASR o tom informovala hovorkyňa viedenskej mestskej rady pre zdravotníctvo, ktorá podlieha spolkovému ministerstvu zdravotníctva.

Podľa jej slov nie je možné zabrániť samovražde ani u takých pacientov, ako bola Martinková, i keď v poslednom období si na podobný prípad nepamätá. Vzhľadom k principiálnemu embargu a žiadosti rodiny ďalšie podrobnosti odmietla uviesť.

"Stávajú sa vo Viedni samovraždy, či už v nemocniciach alebo v metre, a nikto sa natoľko o nich nezaujíma," dodala. Hovorkyňa nevedela uviesť, akým spôsobom sa Martinková obesila.

Veľvyslanectvu SR vo Viedni dnes rakúska polícia oficiálne faxom okolo 15.00 h potvrdila, že 9. septembra o 07.30 h spáchala Blažena Martinková samovraždu. Viedenská polícia informovala konzulárny odbor ZÚ SR na základe písomnej požiadavky.

Konzulárny odbor ďalej pre TASR potvrdil, že na základe požiadavky rodinných príslušníkov nebude informovať o podrobnostiach tragédie. Doteraz sa nikto z príbuzných neobrátil na slovenské veľvyslanectvo v Rakúsku s prosbou o pomoc pri preprave Martinkovej telesných pozostatkov na Slovensko. Najprv sa však musí vykonať súdna pitva, až potom možno uvažovať o prevoze.

Blažena Martinková sa minulý rok v októbri nadránom pokúsila zavraždiť svojho syna Filipa. K udalosti došlo v ich viedenskom dome na ulici Sieveringer v prestížnej štvrti Grinzing, keď deväťročnému Filipovi zasadila 15 bodných rán kuchynským nožom. Martinková sa následne niekoľkokrát bodla do hrudníka a vzápätí vyskočila z balkóna.

Filip bol kvôli poraneniu srdca v ohrození života. Martinková utrpela rezné poranenia v oblasti hrudníka, zlomila si viacero driekových stavcov a poranila si miechu. Ešte pred jej transportom do nemocnice sa k činu priznala.

Koncom októbra sa Martinková nachádzala na druhom poschodí oddelenia intenzívnej starostlivosti Úrazovej kliniky Lorenza Böhlera, ale v podstate bola už v rukách rakúskych justičných orgánov. Zo strany justičných orgánov sa voči nej začalo predvyšetrovanie pred tým, ako mala byť príslušným prokurátorom obvinená z trestného činu pokusu o vraždu podľa paragrafu 15 a 75 rakúskeho trestného zákona.

Na začiatku novembra ju previezli z Úrazovej kliniky Lorenza Böhlera na viedenskú Psychiatrickú kliniku vtedajšiu Baumgartner Höhe. Bola daná do opatery psychiatrických špecialistov, no v rámci vyšetrovacej väzby. Špecialisti mali vypracovať správu, či je Martinková spôsobilá na právne úkony, teda či je svojprávna, alebo nie.

Podľa tohtoročnej marcovej lekárskej správy, ktorú vypracoval viedenský súdny znalec z odboru psychiatrie, Martinková nebola spôsobilá na právne úkony. Trpela silnými depresiami, psychózou a v čase spáchania spomenutých činov nebola svojprávna. Správu vypracovali špecialisti aj na základe prvotných lekárskych správ, ktoré urobili už po tragickom čine.

Viedenský Prísažný súd pod vedením sudkyne Ulrike Psennerovej a dvoch ďalších sudcov koncom júna tohto roku rozhodoval o ďalšom osude Martinkovej. Súd, ktorý sa skladal aj z ôsmich členov poroty, rozhodol, že Martinková bude umiestnená na dobu neurčitú v psychiatrickej klinike.

Porota sa jednomyseľne zhodla, že v čase spáchania pokusu o vraždu syna bola Martinková nepríčetná. Martinková vyjadrila po vynesení verdiktu obavy z umiestnenia na psychiatrickej klinike a počas celého procesu chodila po súdnej sieni a pôsobila zlým dojmom.

Rozsudok viedenského Prísažného súdu následne nadobudol platnosť. Viedenský právny zástupca sa síce voči verdiktu súdu z 25. júna okamžite odvolal, vzápätí však z neznámych dôvodov odvolanie stiahol a Martinková mala zostať na klinike minimálne jeden rok.

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 2. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 3. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 4. Rastie nám pokrivená generácia?
 5. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 6. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 7. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 8. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 9. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať
 10. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci
 1. Detské zúbky sú veda
 2. Štartujú jesenné módne dni v Poluse
 3. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 4. Rastie nám pokrivená generácia?
 5. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 6. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 7. AAA AUTO za päť rokov predalo 320 tisíc vozidiel
 8. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 9. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 10. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 1. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj? 21 836
 2. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku 11 090
 3. Rastie nám pokrivená generácia? 9 610
 4. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať 3 120
 5. Intímna hygiena – celoročná záležitosť 2 160
 6. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba 2 097
 7. Kedy sa refinancovanie oplatí? 1 612
 8. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci 1 427
 9. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji 1 316
 10. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky 1 191

Hlavné správy zo Sme.sk

PLUS

Slobodné a rozvedené matky sú moderné vdovy, tvrdia Kotlebovci

Kotlebovci cielia na zraniteľné skupiny s najväčšími finančnými problémami.

Neprehliadnite tiež

Domov

Z eurofondov sa nič nerozkradlo, Plavčan urobil kroky, hovorí Paška z SNS

Vláda robí dlhodobé opatrenia proti korupcii, povedal Ján Podmanický zo Smeru.

Domov

Danko nemá problém zasmiať sa na ľudovej tvorivosti aj na jeho účet

Prekáža mu, keď niektoré strany manipulujú verejnou mienkou.

Domov

Cséfalvayová: Vízia, že spojenectvo s Ruskom je cesta pre Slovensko, je nereálna

Ruská geopolitika sa podľa poslankyne zasekla v období studenej vojny.

Domov

Americký denník si všimol Spišský Hrhov. Pochválil prácu s Rómami

Dedina založila komunitné firmy, ktoré Rómov zamestnali, a pomohla im postaviť slušné domy.