
Minister zdravotníctva Rudolf Zajac (zľava), minister spravodlivosti Daniel Lipšic a poslanec Miroslav Abelovský včera pred súdom debatovali o podstate života. FOTO PRE SME - VERONIKA JANUŠKOVÁ
BRATISLAVA – Problém interrupcií zostáva otvorený aj po včerajšom pojednávaní Ústavného súdu. Verdikt súdu je v nedohľadne, pojednávanie odročil na neurčito.
Odročenie si vyžiadali návrhy účastníkov konania na doplnenie dokazovania.
Skupinu poslancov, ktorá Ústavný súd v roku 2001 požiadala, aby preskúmal ústavnosť niektorých ustanovení tzv. interrupčného zákona a vykonávacej vyhlášky, zastupoval minister spravodlivosti Daniel Lipšic. Ten navrhol, aby Ústavný súd počkal na rozhodnutie Európskeho súdu pre ľudské práva, ktorý sa podobným prípadom v súčasnosti zaoberá.
Poslanec Miroslav Abelovský, zastupujúci v konaní Národnú radu ako odporcu, zasa navrhol, aby Ústavný súd zohľadnil aj novelu interrupčného zákona, ktorú parlament začiatkom júla schválil, a prezident ju nepodpísal.
Plénum Ústavného súdu sa dohodlo, že Lipšicov návrh zváži. „Nie sme povinní čakať na výrok Európskeho súdu, ale ako budúci členský štát únie musíme uvažovať aj o európskych hodnotách a princípoch,“ povedal predseda Ján Mazák. Výsledok by podľa neho mal byť známy do konca septembra.
Abelovského návrhu plénum vyhovelo v plnom rozsahu. Poslanca zároveň zaviazalo, aby súdu bez zbytočných odkladov predložil návrh novely interrupčného zákona, dôvodovú správu aj úplný záznam diskusie k nemu v parlamente.
Mazák to zdôvodnil novými skutočnosťami, ktoré sa objavili pri príprave novely. Ako dodal, sudcovia nepočítali s tým, že „parlament sa dostane do pozície, v ktorej bude rokovať o zásadách, na ktorých stojí ochrana života v slovenskej ústave“, čo im výrazne skomplikovalo situáciu.
Termín konečného rozhodnutia súdu ani to, čo bude do konca roka, si Mazák odhadnúť netrúfol.
ANO, ktorá prijatie novely interrupčného zákona iniciovala, pred týždňom navrhla, aby sa o nej v parlamente opätovne hlasovalo v októbri. Šéf ANO Pavol Rusko zároveň ohlásil, že ak súd o interrupciách 4. septembra nerozhodne, strana zváži svoj ďalší postup.
Koaliční partneri ANO s tým súhlasili, trvajú však na tom, že hlasovať o novele by sa malo až po verdikte Ústavného súdu – bez ohľadu na čas.
„Sme rozhodnutí ANO pre tento postoj získať,“ povedal včera premiér Mikuláš Dzurinda. „Mali by sme sudcom Ústavného súdu ponechať priestor, ktorý považujú za potrebný.“
Podpredseda ANO Ľubomír Lintner si však myslí, že parlament by o novele mal hlasovať už na svojej septembrovej schôdzi, v programe ktorej figuruje.
Predseda ANO Pavol Rusko chce s predložením novely interrupčného zákona do parlamentu počkať na konečný verdikt Ústavného súdu. „Je rozumnejšie počkať, pretože dnes vieme, že Ústavný súd teraz nerozhodne,“ povedal.
Poslanci, ak o nej hlasovať nechcú, ju tak budú musieť na začiatku schôdze z programu vyradiť. „Keď je vôľa poslancov, tak to odhlasujú a z programu ju vyradia,“ povedal hovorca šéfa parlamentu Michal Dyttert.
(kiz, sita, tasr, joč)