Domnievajú sa predstavitelia Aliancie - Stop konfliktu záujmov (ASKZ).
Pozitívne vnímajú, že politici sa snažia dohodnúť na priechodnosti tohto ústavného zákona, o osude ktorého by sa malo rozhodovať na nadchádzajúcej schôdzi parlamentu. Iba z médií sa dozvedeli o vzniku skupiny poslancov pod vedením Romana Vavríka, ktorá má nájsť cestu, ako návrh presadiť. ASKZ ale dúfa, že cenou za jeho prijatie nebude strata zmyslu zákona.
Podľa slov právnika aliancie Pavla Nechalu zákon nepredstavuje vo vzťahu k funkcionárom územnej samosprávy prekážku pri výkone funkcie poslanca, starostu, primátora alebo predsedu VÚC. Mal by tiež obsahovať sankcie za nepodanie majetkových priznaní. ASKZ neprijíma ďalší z argumentov zástupcov samosprávy, že tieto obmedzenia budú mať za následok malý záujem o prácu v komunálnej politike.
Aliancia nevidí ani dôvod na to, aby bol zákon prijímaný ústavnou väčšinou. Vidí za tým snahu oddialiť prijatie zákona, ktorým sa budú poslanci zaoberať už po šiesty raz.
V roku 1995 bol prijatý zákon, ktorý sa ukázal ako neúčinný, pretože na jeho základe nebol nikto za osem rokov postihnutý. Ak sa totiž súčasný poslanec parlamentu rozhodne nepredložiť majetkové priznanie alebo ho predloží nepravdivé, nehrozí mu žiadna pokuta. Podobná situácia nastáva aj vtedy, ak je verejný funkcionár v konflikte záujmov.