Bratislava 11. septembra (TASR) - Doterajšie výsledky kontroly na Odbore zahraničnej pomoci Úradu vlády SR nepotvrdili zneužitie finančných prostriedkov Európskej únie na Slovensku.
Zistili sa však netransparentnosť, klientelizmus a konflikt záujmov, zdôraznil premiér Mikuláš Dzurinda v liste s výsledkami kontroly Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) v kauze eurofondov, ktorý v pondelok poslal komisárovi Európskej komisie (EK) Günterovi Verheugenovi.
Ďalej sa v liste uvádza, že spôsob evidencie návrhov projektov predkladaných na Úrad vlády SR v rokoch 1998 až 1999 bol nedostatočný a netransparentný. Absentujú zoznamy projektov prijatých od rezortov, netransparentné boli aj spôsoby výberu jednotlivých projektov. Záznamy o dôvodoch schválenia, resp. zamietnutia konkrétnych projektov sú nekompletné, alebo úplne chýbajú, a to tak na strane kompetentných orgánov SR, ako aj na strane EK. Prehľadná evidencia projektov Phare je spracovaná za rok 2000, podľa vyjadrenia NKÚ však ani táto nie je dostatočná.
Bývalý riaditeľ Odboru zahraničnej pomoci Úradu vlády SR Roland Tóth nepodal ani jednu správu zo zahraničných pracovných ciest v Bruseli za obdobie rokov 1997 až 2000, počas ktorých vo viackolovom rokovaní vyjednával o predložených projektoch so zástupcami EK. O pracovných rokovaniach v Európskej komisii bývalý riaditeľ nikdy neinformoval ani Misiu SR pri ES v Bruseli. NKÚ zistil aj nedostatky v riadení sekcie pre európske záležitosti Úradu vlády SR, vďaka ktorým sa Tóthovi podarilo dosiahnuť neprimerane vysoké kompetencie. V liste komisárovi Verheugenovi sa uvádzajú aj skutočnosti týkajúce sa firiem, ktoré boli citované v liste manželky bývalého riaditeľa Odboru zahraničnej pomoci Úradu vlády SR a ktoré mali mať vlastnícke alebo konateľské prepojenie na jeho osobu. Štyri firmy sa na žiadnej verejnej súťaži pre projekty Phare nezúčastnili a neprihlásili sa ani do subdodávateľskej účasti. Jedna firma vyhrala s ďalšími predkladateľskými subjektmi výberové konanie, ktoré bolo formálne v súlade s predpismi. Odlišný je prípad inej firmy, ktorá bola súčasťou dvoch medzinárodných konzorcií. Avšak ani v týchto prípadoch nebola doteraz preukázaná trestnoprávna zodpovednosť. Ide však o poznatok, ktorý môže naznačovať klientelizmus.
Premiér v závere listu informoval komisára Verheugena, že NKÚ pokračuje v kontrole na Centrálnej finančnej a kontraktačnej jednotke Úradu vlády SR. Výsledky kontroly by mali byť známe koncom septembra 2001. Vo vyšetrovaní zároveň pokračujú slovenské policajné orgány. Sekcia pre európske záležitosti, v súlade so závermi High Level Working Group, pripravuje novú organizačnú štruktúru, štatút a smernice, ktoré budú previazané na jednotlivé rezorty.
O ďalších skutočnostiach a výsledkoch vyšetrovania bude predseda vlády SR Mikuláš Dzurinda Európsku komisiu naďalej včas informovať.
TASR o tom informoval Tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR.