konov upravujúcich komory, ktorý v stredu s pripomienkami schválila vláda, podľa neho síce neznamená rušenie komôr, ale mení legislatívny rámec nesprávnym smerom. Materiál ministerstva spravodlivosti predpokladá zrušenie zákonov, ktoré upravujú činnosť komôr, a ministri majú do konca roka pripraviť návrh na transformáciu komôr na základe zákona o združovaní občanov.
SOPK podľa Mihóka vypracúva odborné stanovisko so štúdiou dopadov. Bude brať do úvahy aj medzinárodné súvislosti vrátane medzinárodných záväzkov Slovenska v oblasti, ktoré SOPK reprezentuje, či v oblasti ochrany záujmov slovenských podnikateľov v rámci európskej integrácie. Vláda pri výrazne unáhlenom rozhodnutí totiž podľa Mihóka nebrala do úvahy všetky aspekty. Svoje stanovisko jej SOPK pošle začiatkom budúceho týždňa. "Ale keď sa potom pod to podpíše (vláda), tak sa to bude dať charakterizovať ako nezodpovednosť a hazard s touto krajinou,“ uviedol predseda SOPK. Zatiaľ sa neobrátili na Medzinárodnú obchodnú komoru ani na Združenie európskych obchodných a priemyselných komôr. "Je to problém, ktorý si máme vyriešiť doma. Stále verím, že zdravý rozum zvíťazí,“ dodal.
Z 25 budúcich členov Európskej únie (EÚ) majú všetky činnosť komôr upravenú zákonom. Komora ako záujmové združenie im podľa SOPK nebude partnerom. Hoci Mihók neočakáva, že by došlo k zrušeniu SOPK, obáva sa, že podľa zákona o združovaní občanov by mohlo vzniknúť viacero komôr. Môže nastať podobná situácia ako pred dvoma rokmi v Albánsku, kde vznikli dve obchodné komory. Albánsko dodnes nemá zastúpenie v Združení európskych a priemyselných komôr, kde sa hlásili obe.
SOPK plní aj funkcie vydávania a overovania dokladov v zahraničnom obchode. "Pokiaľ by došlo k takému kroku, aký si predstavuje minister Daniel Lipšic, asi by sme zmarili možnosť zahraničného obchodu mimo Európskej únie, kde sa už tieto doklady nevyžadujú,“ upozornil Mihók. Pôvodne mala vláda riešiť len komory s povinným členstvom, čo sa SOPK netýka už od roku 1996, iných komôr sa opatrenia nemali týkať. Vládou schválený materiál bol preto pre Mihóka nepríjemným prekvapením. Upozornil aj na to, že ešte v utorok pred zasadnutím vlády ho minister Robert Nemcsics ubezpečil, že žiadny taký materiál nie je pripravený ani predložený. "Schválený materiál je pritom datovaný 28. augusta a 30. augusta už bol zverejnený v denníku SME. "Podľa všetkého ešte deň pred zasadnutím vlády ho ministri nemali,“ uzavrel predseda SOPK.