a naťahovali ju po strop a pritom ju bili," povedal dnes pre agentúru SITA postulátor diecéznej fázy procesu blahorečenia Stanislav Zvolenský. Sestra Zdenka pritom nikdy necítila nenávisť k tým, ktorí ju mučili. V procese o tom svedčila aj jej spoluväzenkyňa, ktorej vo väzení zabili manžela.
Sestra Zdenka sa dostala do väzenia po tom, čo v roku 1952 pomohla na slobodu z nemocnice väznenému kňazov Štefanovi Koštiaľovi. Následne jej strážca ponúkol, že jej pomôže pri organizovaní úteku ďalších šiestich saleziánskych kňazov. Bola to však pasca Štátnej bezpečnosti (ŠtB). Zatkli ju 17. júna 1952 a odsúdili za údajnú velezradu na 12 rokov straty slobody a 10 rokov straty občianskych práv. Trest si odpykávala postupne vo väzniciach v Rimavskej Sobote, Pardubiciach, Brne a v Prahe na Pankráci.
Zdenka Schelingová sa narodila 24. decembra 1916 v Krivej na Orave. Otec Pavol Scheling bol roľníkom a matka Zuzana, sa venovala v domácnosti starostlivosti o 11 detí. Sestra Zdenka sa narodila ako desiata v poradí. Svoje zasvätenie Pánu Bohu sa rozhodla urobiť v Kongregácii Milosrdných sestier Svätého kríža. Po absolvovaní zdravotnej školy a po predpísanej rehoľnej formácii sa Pánu Bohu natrvalo zasvätila 28. januára 1943 doživotnými rehoľnými sľubmi. Pracovala v Štátnej nemocnici v Bratislave najprv ako ošetrovateľka a neskoršie až do svojho zatknutia ako laborantka na röntgenologickom oddelení. Službu chorým konala s radostným duchom, príkladnou obetavosťou a láskou.
Už v prvých mesiacoch väzenia sa u nej prejavili vážne zdravotné problémy, ktoré sa postupom času ešte zhoršovali. Keď bolo takmer isté, že jej pre vážny zdravotný stav ostáva iba niekoľko týždňov života, prepustili ju 16. apríla 1955 z väzenia. Sestra Zdenka, vysilená väznením a ťažkou chorobou, prežívala posledné obdobie svojho pozemského života v Trnave, kde napokon 31. júla 1955 zomrela. Pohreb sa konal 2. augusta 1955 v Trnave. Dnes je telo Božej služobnice sestry Zdenky pochované v Podunajských Biskupiciach.