v SR dostali občania USA, Ukrajiny a Vietnamu. Ako pre agentúru SITA povedal riaditeľ odboru štátneho občianstva a matrík sekcie verejnej správy MV SR Ľubomír Jančo, českí občania, ale aj Poliaci či Bulhari a osoby z krajín západnej Európy, môžu po splnení podmienok dostať slovenské občianstvo a svoje si ponechať. Zložitejšie to majú Ukrajinci a Rumuni, ako aj občania krajín bývalej Juhoslávie, ktorí nie sú zahraničnými Slovákmi. Tí totiž musia byť prepustení z pôvodného občianstva. Rusi, Bielorusi a Mongoli, ktorí žiadajú o naše občianstvo, to majú ešte zložitejšie. Tí musia preukázať, že už nie sú občanmi svojej pôvodnej krajiny.
Dôvody, pre ktoré chcú ľudia slovenské občianstvo, sa rôznia. Občania arabských krajín, ktorí tu študovali, žiadajú o naše občianstvo takmer všetci - podľa Janča až 90 percent z nich, pretože tu chcú zostať žiť a pracovať. Číňania a Albánci žiadajú o slovenské občianstvo najmä z "ekonomicko-bezpečnostných dôvodov". Vietnamci, ktorí sú na Slovensku ešte od čias socializmu, tu zas podnikajú a ich dôvody sú čisto ekonomické.
Hlavné podmienky na udelenie slovenského občianstva sú tri - minimálne päťročný trvalý pobyt, ovládanie slovenčiny a päť rokov čistý register trestov. Ak si však cudzinec vezme Slovenku alebo naopak, tak sa prvá podmienka dá odpustiť. Nesmie však ísť o fiktívny sobáš, čo pracovníci ministerstva tento rok zistili v dvoch prípadoch. Jeden z nich bol podozrivý už na prvý pohľad - Ukrajinka si totiž vzala o 27 rokov mladšieho Slováka, poznamenal Ľ. Jančo.