ovedal riaditeľ NÚI Tibor Baráth, zahraniční partneri už vnímajú slovenský Interpol ako dôveryhodného partnera. Kým v roku 1993 odoslala zahraničným partnerom 704 dožiadaní a na Slovensko prišlo 1284, v minulom roku ich dostali vyše 38 000 a odoslali vyše 20 000. Interpol vlani vykonal 72 extradícii. Na Slovensko jeho príslušníci spolu s policajtmi zo špeciálnych jednotiek doviedli 51 osôb a zo Slovenska ich na základe medzinárodného zatykača do partnerských krajín "odcestovalo" 21. V tomto roku zatiaľ v štatistike slovenského Interpolu figuruje 54 extradícií.
Viaceré medzinárodne hľadané osoby našu krajinu považujú za dobrú z hľadiska úkrytu, najmä ak majú veľmi kvalitné falošné doklady. Napriek tomu sa slovenskej polícii darí medzinárodne hľadané osoby vypátrať. Príkladom je terorista R.K., ktorého sa vo Veľkej Británii koncom minulého roku podarilo zadržať aj vďaka spolupráci so slovenskými partnermi. R.K. je dodnes vo väzení. V tomto prípade sa krátko po jeho zadržaní vykonala domová prehliadka v byte na Slovensku, kde sa prechodne zdržiaval, a zaistené listinné dôkazy jednoznačne prispeli k obvineniu R.K. z trestného činu teroru vo Veľkej Británii. V roku 2001 sa práve naša krajina stala osudnou pre troch členov Írskej republikánskej armády (IRA), ktorí zase čelia obvineniam z účasti v teroristickej skupine.
Aj vo vážnych chvíľach sa však stávajú kuriózne situácie. Svedčí o tom aj prípad z konca minulého roku, keď macedónska polícia zadržala Albánca, ktorého hľadala slovenská polícia pre vraždu. Cudzinec čakal vo vydávacej väzbe, Macedónci však Slovákov informovali len niekoľko dní pred vypršaním lehoty na extradíciu. Narýchlo sa teda museli vybaviť letenky a policajný sprievod a Ministerstvo vnútra Macedónska policajtom povolilo bezvízový vstup. Plán bol taký, že policajti na macedónskom letisku Albánca prevezmú a hneď poletia naspäť. Nastali však komplikácie, kapitán lietadla rakúskej spoločnosti odmietol vziať Albánca na palubu. Šéf Interpolu tak dostal len pár minút na rozhodnutie, buď sa policajti vrátia bez cudzinca, ktorý by sa na ďalší deň dostal na slobodu, alebo policajti zostanú v cudzej krajine bez víz a vrátia sa o deň neskôr. Nakoniec sa
však komplikácie podarilo vyriešiť a Macedónci zabezpečili bezplatné víza i ubytovanie. Kuriózne však bolo, že na ďalší deň letelo to isté lietadlo, s tým istým kapitánom. Podarilo sa však zohnať letenky na let macedónskej spoločnosti a Albánec si trest za vraždu už odpykáva v slovenskom väzení.
xd;ad;fa