
Po dlhých prázdninách sa poslanci zídu v utorok – čaká na nich 95 zákonov, z ktorých mnohé neznesú odklad. FOTO SME – ĽUBOŚ PILC
Na schôdzi parlamentu sa má rozhodnúť aj o zavedení rovnej dane a reforme verejnej správyBRATISLAVA – Ak má pokračovať reforma verejnej správy, musí parlament do konca roka prijať 45 zákonov či noviel. „Ak sa termíny nestihnú na jeseň, na reformu môžeme zabudnúť,“ upozorňuje Milan Hort z SDKÚ. Poslancov Národnej rady, ktorí sa zajtra zídu po dvojmesačnej prestávke, čaká 95 bodov a viacero návrhov zákonov.
S podporou opozície vládna koalícia počítať nemôže. Lídri opozičných strán okrem Tkáčovej ĽÚ sa už dohodli, že napríklad zákony k reforme verejnej správy nepodporia. „Vnášajú do nej chaos a zmätok, ktorý treba zastaviť,“ tvrdí predseda Smeru Robert Fico. Smer na začiatku schôdze preto navrhne, aby z jej programu boli stiahnuté.
ĽÚ zas mieni navrhnúť, aby vláda predložila odpočet pripravenosti vstupu Slovenska do Európskej únie. „Chceme v parlamente otvoriť aj diskusiu o európskej ústave, aby sa v nej za občanov mohli vyjadriť všetky relevantné strany,“ povedal poslanec Rudolf Žiak.
V programe schôdze je aj kontroverzná novela tzv. interrupčného zákona. Tú parlament začiatkom júla prijal, no prezident mu ju vrátil na opätovné prerokovanie.
ANO, ktorá prijatie novely iniciovala, koncom augusta navrhla, aby sa ňou parlament zaoberal až v októbri. Predpokladala totiž, že vtedy už bude známy verdikt Ústavného súdu. Súd však nerozhodol, ANO tak zváži svoj ďalší postup.
„Je rozumnejšie počkať, pretože dnes vieme, že Ústavný súd teraz nerozhodne,“ hovorí šéf ANO Pavol Rusko. Aký postoj strana zaujme, rozhodne jej predsedníctvo.
Poslanci by však mali rokovať aj o zákone o tzv. konflikte záujmov, ktorý verejným funkcionárom ukladá rad povinností a obmedzení. V júli ho odsunuli na september, pretože si neboli istí dostatočnou podporou. Zákon je ústavný, potrebuje teda 90 hlasov a podporu aspoň časti opozície.
Opozičný Smer, ktorého 25 hlasov na prijatie zákona stačí (ak bude hlasovať aj celá koalícia), mieni zákon podporiť. „My ho podporíme v každom prípade, pretože akákoľvek právna úprava, ktorá zlepší súčasný stav, bude prínosom,“ tvrdí Igor Federič zo Smeru.
Schôdza parlamentu sa má skončiť 19. septembra, pre návštevu pápeža nemá byť prerušená.
JOZEF ČAVOJEC